Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Nocny kowboj

Nocny kowboj

Midnight Cowboy
dramat obyczajowy, USA, 1969, 109 min.
reżyseria: John Schlesinger
obsada: Brenda Vaccaro, Dustin Hoffman, Jon Voight, Sylvia Miles
Premiera w Ale kino+: 21.03.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu
Nocny kowboj

Mroczny, fascynujący obraz Nowego Jorku - miasta innego niż to, które znamy chociażby z filmów Woody'ego Allena. W nagrodzonym 3 Oscarami dramacie "Nocny kowboj" doskonałe role stworzyli Dustin Hoffman i Jon Voight.

Burzliwy przełom lat 60. i 70., hipisowska rewolucja obyczajowa, polityczne niepokoje i młodzieżowy bunt przeciw hipokryzji i konserwatyzmowi starszego pokolenia nie pozostał bez wpływu na amerykańskie kino. Pod koniec lat 60. Hollywood ze swoją grzeczną, komercyjną rozrywką był w kryzysie. Do głosu doszła nowa generacja reżyserów, robiących buntownicze, bezkompromisowe, realistyczne i często kontrowersyjne filmy. Jednym ze sztandarowych filmów nowego ruchu był "Nocny Kowboj". Amerykański debiut Brytyjczyka JOHNA SCHLESINGERA był pierwszym w historii filmem opatrzonym surowym certyfikatem "X" (czyli wyłącznie dla widzów dorosłych), który sięgnął po Oscara dla najlepszej produkcji roku. Był to znak zachodzących zmian. Jeszcze kilka lat wcześniej dla obrazu tak odważnie podejmującego tematy seksu, homoseksualizmu i życia marginesu społecznego nie byłoby miejsca w wyścigu po nagrody Akademii.

Tytułowy kowboj to Joe Buck (Jon Voight), młody, przystojny Teksańczyk, który wyrusza do Nowego Jorku szukać szczęścia w charakterze żigolaka. Prowincjusz poluje na bogate damy z Górnego Manhattanu, kusząc je "prawdziwą" miłością, jaką dać może tylko "prawdziwy" kowboj. Podczas swoich miejskich wędrówek Joe poznaje kalekiego gay'a i gruźlika imieniem Ratso - czyli Szczurek (Dustin Hoffman). Ów życiowy rozbitek i drobny cwaniaczek zostaje samozwańczym "menadżerem" prostytuującego się "kowboja".

John Schlesinger przybył do Ameryki opromieniony sławą laureata Oscara, który zdobył za zrealizowany w Wielkiej Brytanii "Darling". "Nocny kowboj", wzruszająca i tragiczna historia pary niedobranych przyjaciół, którzy desperacko walczą o przetrwanie w brutalnych realiach miejskiej dżungli, ugruntowała pozycję reżysera. Film zdobył 7 nominacji i 3 statuetki w najważniejszych kategoriach - za reżyserię, scenariusz i dla produkcji roku. Krytyka zachwycała się mrocznym, ale fascynującym obrazem Nowego Jorku - była to w dużej części zasługa debiutującego w USA polskiego operatora Adama Hollendera, który wykonał do "Nocnego Kowboja" brawurowe i na owe czasy nowatorskie zdjęcia.

W kulejącego, nerwowego Ratso wcielił się Dustin Hoffman, który po roli w "Absolwencie" Mike'a Nicholsa wyrósł na jeden z największych talentów swojego pokolenia. W filmie Schlesingera zabłysnął też młody Jon Voight (ojciec Angeliny Jolie), dla którego rola kowboja Joe Bucka stała się przełomem w karierze.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: MIASTA - NOCNY KOWBOJ (materiał wideo 16:20 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Miasta

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...