Ale kino+
alekino+
Film. Nordic Noir: skandynawskie kryminały

Nordic Noir: skandynawskie kryminały

Nordic Noir: The Rise Of Scandi Drama
dokumentalny, 2014

Premiera w Ale kino+: 4.08.2015 r.
5.00
343
10 głosy | 23 miejsce w rankingu
Nordic Noir: skandynawskie kryminały

Za co świat pokochał skandynawskie kryminały i na czym polega ich fenomen? Twórcy dokumentu "Nordic Noir: skandynawskie kryminały" badają międzynarodową popularność produkcji z północnej Europy. W filmie wypowiadają się m.in. Krister Henriksson, Sofie Gråbøl, Sofie Helin i Kim Bodnia - czyli aktorzy wcielający się w uwielbianych przez widzów detektywa Kurta Wallandera, Sarah Lund z "The Killing" oraz Sagę Noren i Martina Rhode z "Mostu nad Sundem".

Dobra passa współczesnych skandynawskich kryminałów trwa. Świat oszalał na punkcie mrocznych powieści, seriali i filmów spod znaku nordic noir, które oferują znacznie więcej niż tylko detektywistyczną zagadkę czy sprawnie poprowadzoną intrygę. Produkcje te podbiły przede wszystkim serca Brytyjczyków. W ślad za uwielbieniem widowni przyszły znaczące brytyjskie wyróżnienia: w 2011 roku podczas rozdania nagród BAFTA TV Awards triumfy święcili twórcy "The Killing", odbierając statuetkę dla najlepszego serialu zagranicznego i pokonując takie produkcje jak "Zakazane imperium" Martina Scorsese czy amerykański "Mad Men". Na tej samej ceremonii nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego przyznano szwedzkiemu thrillerowi "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". W 2012 statuetkę BAFTA TV Award otrzymała ekipa serialu "Rząd" a w 2013 walczył o nią duńsko-szwedzki "Most nad Sundem".

Twórcy dokumentu rozmawiają z aktorami, producentami i reżyserami seriali spod znaku nordic noir. Jak oni postrzegają niezwykłą międzynarodową popularność skandynawskich kryminałów? Krister Henriksson, grający Kurta Wallandera w szwedzkiej serii "Wallander", wspomina: Gdy przyjechałem do Londynu, ludzie mnie zaczepiali. Znali moje imię! To było niesamowite. I dodaje: Część sukcesu tkwi w tym, ze Brytyjczycy doceniają to, czego my sami nie dostrzegamy: nasz język. Uważają go za przepiękny. A Hans Rosenfeldt, współscenarzysta "Mostu nad Sundem", dodaje: Jest mnóstwo dobrych brytyjskich i amerykańskich produkcji, ale to właśnie Skandynawowie mogą pochwalić się tym, że są doskonali w kreowaniu bohaterów. Tworzymy ludzi z krwi i kości, przepełnionych skrajnościami i prawdziwymi emocjami.
SERIALE

Misja Afganistan: Most

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan: Gniazdo niewiernych

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan: Rotacja

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...