Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NORMALNI LUDZIE

NORMALNI LUDZIE

Normal
film obyczajowy, Kanada, 2007, 100 min.
reżyseria: Carl Bessai
obsada: Callum Keith Rennie, Carrie-Anne Moss, Kevin Zegers
Premiera w Ale kino+: 26.05.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 497 miejsce w rankingu
NORMALNI LUDZIE

Carrie-Anne Moss, czarnowłosa gwiazda "Matrixa", jako pogrążona w żałobie matka po przejściach uwikłana w relację z dwoma mężczyznami.

Kiedy 16-letni gwiazdor szkolnej drużyny koszykówki ginie w wypadku samochodowym, załamuje się życie jego matki, Catherine (Carrie-Anne Moss). Kobieta nie potrafi poradzić sobie ze stratą: pokój zmarłego zachowuje w niezmienionym stanie, konsekwentnie odtrąca męża, a swojego młodszego, 12-letniego syna za wszelką cenę chce upodobnić do jego nieżyjącego brata. Tymczasem z zakładu poprawczego wychodzi Jordie (Kevin Zegers), najlepszy kumpel zabitego nastolatka, wrażliwy chłopak, który tamtego wieczoru dokonał złego wyboru i teraz płaci za to wysoką cenę. W wypadek zamieszany jest jeszcze ktoś - Walt Braugher (Callum Keith Rennie), uniwersytecki profesor, niespełniony pisarz, który za często zagląda do kieliszka. Choć od wypadku minęły już dwa lata, ta trójka wciąż żyje przeszłością. Teraz ich ścieżki na nowo się przetną, dając im szanse na pogodzenie się ze sobą i z własnym losem.

CARL BESSAI, reżyser dramatu "Normalni ludzie", w rodzinnej Kanadzie znany jest nie tylko jako reżyser, ale również jako scenarzysta, operator, aktor, a nawet jako scenograf i montażysta. Choć Bessai najczęściej sam pisze scenariusze do swoich filmów, tym razem posłużył się gotowym tekstem. Nie bez powodu. Travis McDonald, młody Kanadyjczyk stawiający pierwsze kroki w show-biznesie, scenariusz "Normalnych ludzi" napisał na podstawie tragicznego doświadczenia z własnego życia: na jego oczach zginął jego najlepszy przyjaciel. "To wyjątkowo trudny temat" - opowiadał później reżyser. "Dlatego chciałem zrównoważyć go formą. Postawiłem na zbudowanie panoramy, pokazanie w niezależny sposób kilku równoległych życiorysów, których właściciele spotkali się kiedyś w tych tragicznych okolicznościach. Moim mistrzem tego rodzaju opowiadania jest oczywiście Robert Altman". Carl Bessai, który w Kanadzie ma ugruntowaną pozycję jako szef wielkiej firmy produkcyjnej Raven Media Ltd., dzięki "Normalnym ludziom" dał się lepiej poznać również międzynarodowej publiczności i krytyce. Jego film prosto z festiwalu w Toronto, gdzie miał premierę, pojechał m.in. do Vancouver, gdzie Bessai otrzymał statuetkę Best Western Canadian Feature Film, stamtąd zaś trafił na prestiżowy European Film Market do Niemiec. Nie bez znaczenia był tu z pewnością udział Carrie-Anne Moss, której międzynarodowy rozgłos przyniosła rola Trinity w "Matriksie". Podczas rozdania Genie Awards jurorzy bardziej docenili jednak występ Calluma Keitha Rennie'ego, który zagrał profesora Walta. Dla Rennie'go była to już druga Genie Award - pierwszą otrzymał za kreację w znanym również w Polsce dramacie "Ostatnia noc".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...