Ale kino+
alekino+
Film. O ANGLIKU, KTÓRY WSZEDŁ NA WZGÓRZE, ALE ZSZEDŁ Z GÓRY

O ANGLIKU, KTÓRY WSZEDŁ NA WZGÓRZE, ALE ZSZEDŁ Z GÓRY

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain
komedia, Wlk. Brytania, 1995, 99 min.
reżyseria: Christopher Monger
obsada: Colm Meaney, Hugh Grant, Ian McNeice, Tara Fitzgerald
Premiera w Ale kino+: 2.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 89 miejsce w rankingu

Przezabawna, prezentowana w Cannes opowieść o zawziętych Walijczykach, którzy - aby zachować lokalny prestiż i zagrać na nosie Anglikom - przerobili miejscowe wzgórze na pełnoprawną górę.

Walia, rok 1917. Do małego miasteczka przybywa dwóch Anglików, kartografów i wojennych weteranów. Toczy się właśnie I wojna światowa, a oni otrzymali zadanie sporządzenia mapy tych terenów. Szczególnie interesuje ich pobliskie wzniesienie. To pierwsza taka wypukłość terenu po walijskiej stronie granicy z Anglią, dla miejscowych zaś - symbol ich "walijskości": górzysty krajobraz jest bowiem tym, co różni Walię od Anglii. Kartografowie, młodszy Anson (Hugh Grant) i starszy Garrad (Ian McNeice), otrzymali jednak ścisłe wskazówki: na mapie mogą umieszczać tylko wzniesienia, których wysokość przekracza tysiąc stóp. Mieszkańcy miasteczka z drżeniem serca oczekują więc dnia pomiaru. Jeśli bowiem ich góra okaże się za mała, żeby umieścić ją na mapie, istnieje podejrzenie, że znienawidzeni Anglicy przesuną granicę i umieszczą ich miasto w Anglii. Pomiar kartografów dla lokalnych patriotów brzmi więc jak wyrok: wzgórze ma jedynie 984 stopy, co oznacza, że nie znajdzie się na mapie. Aby ocalić prestiż okolicy, zbulwersowani mieszkańcy postanawiają "powiększyć" wzniesienie o 20 stóp i skłonić Anglików do powtórnych pomiarów. Do czasu zakończenia akcji trzeba jednak zatrzymać kartografów na miejscu. Jak to zrobić? Należy wykorzystać wszystkie znane sposoby, więc do gry angażuje się zarówno sędziwy pastor Jones (Kenneth Griffith), jak i lokalna seksbomba Betty (Tara Fitzgerald).

Skromna komedia CHRISTOPHERA MONGERA nagrodzona została na festiwalu w Moskwie przez jury ekumeniczne, a selekcjonerzy w Cannes zakwalifikowali ją do prestiżowej sekcji "Un Certain Regard". Rozpisywano się wówczas o aktorskim talencie Hugh Granta, znanego już wtedy szerokiej publiczności dzięki rolom w "Czterech weselach i pogrzebie" i "Rozważnej i romantycznej" Anga Lee oraz o nienachalnym humorze filmu, wyrazistych postaciach i błyskotliwej, oryginalnej intrydze. Pomysł na film podsunął zresztą urodzonemu w Walii Mongerowi jego dziadek, Ivor Monger. Wbrew lokalnym legendom i sugestiom reżysera historia o podwyższeniu góry nie jest jednak prawdziwa. Historycy już dawno orzekli, że kopiec znajdujący się na szczycie góry Garth Mountain to grobowiec z Epoki Brązu. W 1999 roku, czyli cztery lata po premierze "O Angliku, który wszedł na wzgórze, ale zszedł z góry", miejscowe władze postanowiły postawić na Garth Mountain tablicę informacyjną, na której opisano prawdziwą historię góry. Miała ona zaspokoić ciekawość setek turystów, którzy - dzięki filmowi - ściągali do Walii, aby zobaczyć osobliwe walijskie wzgórze. Co niektórzy próbowali nawet na własną rękę sprawdzić autentyczność grobowca. Z tego też powodu na tablicy dodano informację ostrzegającą, że każdemu, kto spróbuje zniszczyć kopiec, grozi do dwóch lat więzienia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...