Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. O JEDEN MOST ZA DALEKO

O JEDEN MOST ZA DALEKO

A Bridge Too Far
film wojenny, USA/Wlk. Brytania, 1977, 169 min.
reżyseria: Richard Attenborough
obsada: Anthony Hopkis, Dirk Bogarde, Gene Hackman, James Caan, Lauence Olivier, Michael Caine, Robert Redford, Sean Connery
Premiera w Ale kino+: 8.02.2009 r.
4.50
343
9 głosy | 72 miejsce w rankingu

Żelazna klasyka kina wojennego. "O jeden most za daleko" przedstawia jeden z najbardziej dramatycznych epizodów II Wojny Światowej - bitwę pod Arnhem, czyli operację Market-Garden. Za pomocą śmiałej ofensywy alianci chcieli w 1944 roku ostatecznie zmiażdżyć opór hitlerowskich Niemiec - ponieśli jednak porażkę. Sir Richard Attenborough nakręcił o tej bitwie film epicki, zakrojony na monumentalną skalę. "O jeden most za daleko" należał do najdroższych produkcji lat 70. a jego realizacja przypominała dużą operację wojskową.

We wrześniu 1944 roku dowodzący siłami aliantów na froncie zachodnim marszałek Montgomery i generał Eisenhower rozpoczęli operację, której celem było ostateczne przesądzenie losów II Wojny Światowej i rzucenie hitlerowskich Niemiec na kolona. Plan polegał na przeprowadzeniu błyskawicznej ofensywy w Holandii, obejściu potężnych niemieckich umocnień zwanych Linią Zygfryda i otwarciu alianckim armiom drogi do Zagłębia Ruhry - przemysłowego zaplecza walczącej III Rzeszy. Kluczowym elementem operacji był zakrojony na gigantyczną skalę desant spadochronowy za linię frontu. Zadaniem wojsk powietrzno-desantowych było zdobycie strategicznych mostów na Renie i utrzymanie ich do czasu przybycia głównej części zaangażowanych w ofensywę sił. Plan przeszedł do historii pod kryptonimem Market-Garden. Gdyby się powiódł, Niemcy musieliby skapitulować o kilka miesięcy wcześniej i historia Europy mogłaby się potoczyć innym torem. Błędy dowódców, niedokładne rozpoznanie wywiadowcze, załamanie pogody i niespodziewanie zaciekły opór Niemców - wszystko to złożyło się na przyczyny, dla których ofensywa zakończyła się porażką i masakrą brytyjskich, amerykańskich i polskich spadochroniarzy, którzy wzięli udział w operacji.

Trzydzieści lat po bitwie pod Arnhem i klęsce operacji Market-Garden, sir RICHARD ATTENBOROUGH nakręcił film, który przeszedł do klasyki kina wojennego. "O jeden most za daleko" był jedną z najstaranniej i najbardziej wystawie zrealizowanych batalistycznych produkcji swoich czasów. Bitwa z 1944 roku trwała 9 dni. Zdjęcia do filmu trwały 9 miesięcy, a sir Attenborough dowodził armią statystów, pirotechników, specjalistów od efektów specjalnych, a także doborowym oddziałem gwiazd z obu stron Atlantyku. Obsada zapiera dech w piersiach: sir Laurence Olivier, James Caan, Gene Hackman, Dirk Bogarde, Anthony Hopkis, Robert Redford, Michael Caine to tylko początek długiej listy znakomitości, które wystąpiły w filmie - i to pomimo tego, że "O jeden most za daleko" nie jest filmem nakręconym z myślą o gwiazdorskich popisach.

Attenborough stworzył historyczny fresk - w filmie nie ma zdecydowanych pierwszoplanowych bohaterów, bo prawdziwym bohaterem jest machina wojenna, pokazana w całej swojej złożoności i dramatyzmie, od sztabów, w których zapadają decyzje o posunięciach wielkich armii, po front, na którym żołnierze walczą twarzą w twarz z przeciwnikiem. Niewiele jest filmów wojennych, w których dołożono tyle starań o dochowanie wierności historycznym realiom i przebiegowi wydarzeń.

Ekipa Attenborough'a korzystała z konsultacji licznych uczestników operacji Market-Garden, a za podstawę scenariusza posłużyła źródłowa książka korespondenta wojennego, Corneliusa Ryana. Naocznych świadków zmagań o miasto Arnhem i mosty na Renie nie brakowało wśród samych filmowców. W bitwie brali udział między innymi aktor Dirk Bogarde i autor ścieżki dźwiękowej, kompozytor John Addison. Autorzy "O jeden most za daleko" nie zapomnieli o polskim wymiarze wielkiej bitwy, w której bohaterską kartę zapisała 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa. W jej dowódcę, generała Stanisława Sosabowskiego, wcielił się Gene Hackman.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...