Ale kino+
alekino+
Film. O MAŁY GŁOS

O MAŁY GŁOS

Little Voice
komediodramat, Wlk. Brytania, 1998, 96 min.
reżyseria: Mark Herman
obsada: Brenda Blethyn, Ewan McGregor, Jane Horrocks, Michael Caine
Premiera w Ale kino+: 18.05.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 720 miejsce w rankingu

Twórca "Orkiestry" opowiada o nieśmiałej dziewczynie, jej wielkim talencie i jeszcze większych kompleksach. W rolach głównych Ewan McGregor, Michael Caine i znakomita Jane Horrocks.

MG (Jane Horrocks) z pewnością nie należy do przeciętniaków. Nie wychodzi z domu, rzadko się odzywa (a jeśli już to tytułowym "małym głosem", którego nikt nie słyszy), chorobliwie boi się obcych, za to ma świetny kontakt z duchem swojego zmarłego ojca. To po nim odziedziczyła kolekcję płyt ze starymi piosenkami Judy Garland, Marylin Monroe czy Marleny Dietrich. MG (skrót od "Mały Głos" właśnie) świetnie umie je naśladować, ale jej popisy słyszą tylko cztery ściany jej pokoju, matka-alkoholiczka (Brenda Blethyn), z którą mieszka i czasem, któryś z kochanków matki. Jednym z nich jest starzejący się impresario Ray Say (Michael Caine), który w talencie dziewczyny widzi szansę na odzyskanie dobrej formy. Namawia ją na publiczny występ, ona woli jednak nadal śpiewać dla ojcowskiego widma. Wreszcie zgadza się na jeden występ przed publicznością.

"O mały głos", smutno brzmiąca komedia z gorzkim zakończeniem, to kolejny po znakomitej, nagrodzonej m.in. Cezarem "Orkiestrze" (1996) film MARKA HERMANA, twórcy, który głównym tematem swojego kina uczynił angielski zaścianek. Herman smak życia brytyjskich proletariuszy poznał zresztą na własnej skórze - do 27. roku życia pracował razem z ojcem przy imporcie mięsa. Jego życie zmieniła dopiero decyzja o studiach. Najpierw chciał zostać grafikiem, z czasem zaczął marzyć o reżyserii. Ponoć decyzję o zmianie zainteresowań podjął pod wpływem spotkania z Nickiem Parkiem, twórcą Wallace'a i Gromita. Herman doszedł wtedy do wniosku, że ma do czynienia z geniuszem i w dziedzinie animacji nie odkryje już nic nowego. Choć uznanie zdobył już dzięki studenckim krótkometrażówkom (studencki Oscar za "See You at Wembley, Frankie Walsh"), dopiero "Orkiestra" otworzyła mu drzwi do światowych festiwali, "O mały głos" zaś potwierdził jego reżyserski talent.

Film dostał sześć nominacji do Bafty, trzy do Złotych Globów i dwie do British Independent Film Award. Krytycy zachwycali się Brendą Blethyn, która za rolę hałaśliwej i popijającej matki MG otrzymała nominację do Oscara. Zabłysnęła również Jane Horrocks, zdolna brytyjska aktorka. To zresztą dla niej właśnie Jim Cartwright napisał sztukę "The Rise and Fall of Little Voice", której ekranizacją jest film Hermana. Horrocks za role MG zdobyła wiele prestiżowych nominacji, w tym do Bafty i Złotego Globu. Ta ostatnia statuetka trafiła ostatecznie do rąk Michaela Caine'a (był to jego trzeci Złoty Glob). W drugoplanowej roli wystąpił też Ewan McGregor, jeden z ulubionych aktorów Hermana, który za rolę w jego "Orkiestrze" zdobył nagrodę koła londyńskich krytyków.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...