Ale kino+
alekino+
Film. Obcy - decydujące starcie

Obcy - decydujące starcie

Aliens
horror/science fiction, USA/Wlk. Brytania, 1986, 132 min.
reżyseria: James Cameron
obsada: Bill Paxton, Jenette Goldstein, Lance Henriksen, Michael Biehn, Sigourney Weaver
Premiera w Ale kino+: 8.04.2019 r.
343
Obcy - decydujące starcie

Po 57 latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej oficer Ellen Ripley (Sigourney Weaver) zostaje odnaleziona. Nikt nie wierzy w jej historię o potworze, który zabił wszystkich członków załogi statku Nostromo. Tymczasem okazuje się, że na LV-426, z której Ripley właśnie uciekła, została wysłana grupa kolonistów.

Z nieznanych przyczyn urywa się z nimi kontakt. Firma Weyland-Yutani proponuje Ellen, aby poleciała tam w zamian za przywrócenie licencji pilota. W wyprawie towarzyszy jej grupa wytrawnych komandosów, ale tylko ona zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które na nich czyha. Rzeczywistość przerasta jednak nawet jej wyobrażenia. Korzystając z organizmów kolonistów Obcy rozmnożył się. Teraz na opustoszałym terytorium bazy Hadley's Hope ekipa ratunkowa musi zmierzyć się nie z jednym, a tysiącami ksenomorfów.

Film JAMESA CAMERONA to jeden z tych nielicznych sequeli, które nie ustępują oryginałowi, a zdaniem niektórych nawet go przewyższają. "Obcy - decydujące starcie" wszedł do kin w 1986 roku, 7 lat po pierwszej części, a Cameron podejmuje opowiadanie w momencie, w którym przerwał je Ridley Scott. Dorównuje mu kunsztem w dozowaniu napięcia, ale w znacznie większym stopniu stawia na akcję i widowisko. Rozmnożenie Obcych i wysłanie do walki z nimi żołnierzy marines pozwoliło Cameronowi zaprezentować rozmach inscenizacyjny z jednoczesną dbałością o szczegóły. Stało się to wyznacznikiem jego stylu, czego później dał wyraz m.in. w "Titanicu". Zdaniem krytyki Cameron stworzył dzieło życia, jeden z rzadkich przykładów logicznego połączenia kina akcji, przygody i science fiction. Choć z pewnością fani "Terminatora" mają na ten temat inne zdanie. Sam reżyser jako jedną z głównych inspiracji do nakręcenia sequela "Obcego" wymienia wojnę w Wietnamie, porównując konflikt Wietnamczyków i technologicznie przewyższających ich Amerykanów do starcia między żołnierzami marines a armią Obcych.

Producenci, poprzednio obawiający się obsadzenia niedoświadczonej Sigourney Weaver, tym razem bali się, czy aktorka nie nadweręży zbytnio budżetu filmu. Zwrócili się nawet do Camerona z prośbą o stworzenie alternatywnego scenariusza, w którym nie pojawiałaby się Ripley, jednak reżyser stanowczo się temu sprzeciwił. Ellen Ripley stała się symbolem, jedyną postacią spajającą wszystkie części serii i jedyną, której udaje się przeżyć kontakt z Obcym. To bohaterka skonstruowana w sposób prosty, ale niezwykle interesujący. Wydarzenia pierwszej części serii zabierają jej kilkadziesiąt lat życia z córką. Pozostaje w niej gorycz niespełnionego macierzyństwa, którą wykorzystuje Obcy, wybierając Ripley na nosicielkę płodu przyszłej królowej ksenomorfów. Tymczasem z kobiety słabej i kruchej, którą była na pokładzie Nostromo, w "Obcym - decydującym starciu" ewoluuje do żeńskiego odpowiednika największych herosów kina. Tłumiona rozpacz ustępuje miejsca sile i determinacji. Ripley staje się bardziej zdecydowana, ekspansywna i drapieżna niż mężczyźni, którzy towarzyszą jej w walce. W końcu w ostatniej części, sklonowana dzięki pozostawionej na Fiorinie próbce krwi, przybierze cechy zarówno ludzkie, jak i Obcych.

Przy niewielkim, jak na realizowane z rozmachem kino akcji 18-milionowym budżecie, "Obcy - decydujące starcie" cieszył się porównywalną do pierwszej części popularnością, przynosząc łącznie aż 131 milionów dolarów zysku. Członkowie Akademii Filmowej, którzy w tamtych czasach niechętnie odnosili się do filmów z gatunku science fiction, okazali się dla filmu Camerona nadspodziewanie łaskawi. Obraz otrzymał aż 7 nominacji, w tym dla Sigourney Weaver za najlepszą rolę kobiecą, a ostatecznie zdobył dwie statuetki - za efekty specjalne i montaż dźwięku. Dobrą robotę wykonała także pozostała część obsady, w tym ulubieni aktorzy Camerona - Michael Biehn ("Terminator", "Otchłań", "Terminator 2: Dzień sądu") w roli kaprala Dwayne'a Hicksa, Bill Paxton jako szeregowiec Hudson, ("Terminator", "Prawdziwe kłamstwa", "Titanic") i Jenette Goldstein ("Terminator 2", "Titanic"), wcielająca się w nieustraszoną szeregową Vasquez.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Mini-serial Mamo, wróć opowiada historię matki, która potrzebowała zresetować...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...