Ale kino+
alekino+
Film. Obcy: Przebudzenie

Obcy: Przebudzenie

Alien - Resurrection
horror/science fiction, USA, 1997, 104 min.
reżyseria: Jean-Pierre Jeunet
obsada: Dominique Pinon, Ron Perlman, Sigourney Weaver, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 22.04.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu
Obcy: Przebudzenie

Dwieście lat po wydarzeniach na Fiorinie 161. Na statku badawczym amerykańskiej armii grupa naukowców klonuje Ellen Ripley (Sigourney Weaver). Korzystają z próbki krwi pobranej na krótko przed jej śmiercią.

Z ciała nieprzytomnej kobiety wydobywają zarodek Obcego, który izolują. Postanawiają zachować przy życiu także nosicielkę, której materiał genetyczny łączy w sobie cechy człowieka i monstrualnej istoty. Eksperyment szybko wymyka się spod kontroli i ze starcia z ksenomorfami wychodzi cało jedynie kilkuosobowa grupka. Zmutowana Ripley ma tym razem przewagę - wydany na świat przez Królową Newborn uznaje ją za matkę i jest jej posłuszny.

Wydawać się mogło, że zrealizowany w 1992 roku "Obcy 3" ostatecznie zamyka serię. Nic bardziej mylnego i to pomimo zakończenia praktycznie wszystkich wątków w finale trzeciej części. Głośna wówczas debata o klonowaniu podsunęła twórcom pomysł na przywrócenie do życia Ellen Ripley, bez której seria nie miałaby racji bytu. Pozostało wymyślić oryginalny scenariusz, który skusiłby do ponownego udziału w przedsięwzięciu Sigourney Weaver. Aktorkę zainteresowała symbioza człowieka i Obcego: "Zafascynowało mnie to, że Ripley budzi się ze świadomością, iż zaczyna wszystko od nowa tylko po to, by potem przekonać się, że nie jest tą samą osobą. W "Obcym - Przebudzeniu" Ripley nie musi stać po słusznej stronie i robić tego, co należy. To wielkie wyzwolenie dla niej jako postaci i dla mnie jako aktorki" - mówiła Weaver.

Tradycyjnie każdą część "Obcego" realizuje ktoś inny. Tym razem wybór producentów był wyjątkowo ciekawy. JEAN-PIERRE JEUNET jest bowiem francuskim wizjonerem, posiadającym własny, rozpoznawalny styl. O jego wyborze zadecydował sukces "Miasta zaginionych dzieci", odrealnionej opowieści o człowieku, który kradł dzieciom sny. Mimo, że czwarta część sagi była pierwszym filmem Juneta, do którego nie napisał scenariusza samodzielnie, wydaje się, jakby został on stworzony specjalnie z myślą o nim. W "Obcym - Przebudzeniu" odnaleźć bowiem można sporo elementów charakterystycznych dla "Delicatessen" i "Miasta zaginionych dzieci". Tu także akcja jest skupiona wokół garstki walczących o przeżycie wyrzutków, obecny jest wątek mrocznej wizji nauki, która może i staje się niebezpieczna, pojawiają się także podwodne sekwencje. Filmy Jeuneta poza niezwykłą wizją plastyczną odznaczają się także specyficznie dobranymi aktorami o charakterystycznych twarzach, którymi reżyser lubi wypełniać swoje kadry. W "Obcym" obsadził Dominique'a Pinona, który wystąpił w każdym z jego długometrażowych filmów oraz Rona Perlmana, z którym współpracował przy okazji "Miasta zaginionych dzieci". Obsadę uzupełniła Winona Ryder, prywatnie wielka fanka serii, która sama zabiegała o choćby najmniejszy nawet epizod, niezależnie od kształtu scenariusza. Producenci powierzyli jej rolę niepozbawionego ludzkiego oblicza androida Annalee Call.

Popularność serii zdaje się nie słabnąć. Pojawiają się kolejne wydania specjalne i wersje reżyserskie, komiksy, fankluby, a na poświęconych Obcym forach internetowych, poszczególne sceny z filmów rozkładane są na części pierwsze. W oczekiwaniu na piątą część serii fani muszą tymczasem zadowolić się tzw. cross-overami, w których Obcy ściera się z Predatorem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...