Ale kino+
alekino+
Film. OBIETNICA

OBIETNICA

The Promise
dramat obyczajowy, Belgia, 1996, 91 min.
reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
obsada: Assita Ouedraogo, Jeremie Renier, Jérémie Renier, Olivier Gourmet, Rasmane Ouedraogo
Premiera w Ale kino+: 25.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 490 miejsce w rankingu

Akcja filmu Dardenne'ów toczy się na przemysłowym przedmieściu miasta Liege. Królem tej nieprzyjaznej, ubogiej i na wpół opuszczonej okolicy jest niejaki Roger, szemrany biznesmen i kombinator, który bezlitośnie eksploatuje największe "bogactwo naturalne" dzielnicy - nielegalnych emigrantów.

Roger traktuje przyjeżdżających do Belgii w poszukiwaniu pracy przybyszów, w większości Afrykanów i mieszkańców Europy Wschodniej, jak żywy towar. Belg załatwia emigrantom fałszywe pozwolenia na pracę, kwateruje ich w rozpadających się ruderach każąc płacić sobie astronomiczny czynsz, a następnie zatrudnia za marne grosze w swoim przedsiębiorstwie budowlanym. W tym haniebnym procederze Rogerowi pomaga piętnastoletni syn Igor. Surowy, często brutalny ojciec dba, by chłopiec nauczył się właściwego, tzn. pozbawionego skrupułów, stosunku do innych ludzi i świata. Igor zdaje się powoli przesiąkać tą bezwzględną filozofią, ale wszystko zmienia się, kiedy na budowie Rogera dochodzi do tragicznego wypadku. Afrykański robotnik Amadou spada z rusztowania. Roger nie zabiera rannego do szpitala - mogłyby tam paść niewygodne dla biznesmena pytania. Amadou wykrwawia się na śmierć. Zanim umrze, wymusi jednak na wstrząśniętym Igorze obietnicę - chłopiec przyrzeka, że zaopiekuje się żoną Afrykańczyka oraz ich malutkim dzieckiem. Roger stara się przekonać syna, by zapomniał o sprawie; ciało Amadou zostaje w tajemnicy pogrzebane w fundamentach budynku. Igor jednak zapomnieć nie potrafi, zamierza dotrzymać złożonej umierającemu emigrantowi obietnicy, a to doprowadzi do nieuchronnego i gwałtownego konfliktu z ojcem.

O belgijskich filmowcach, braciach Dardenne, zrobiło się bardzo głośno dwa lata temu, kiedy ich surowy, wstrząsający moralitet pod tytułem "Syn" został obwołany rewelacją festiwalu w Cannes, zdobył nagrodę Jury Ekumenicznego i był o krok od sięgnięcia po Złotą Palmę. Tymczasem JEAN-PIERRE i LUC DARDENNE już wcześniej robili znakomite, ambitne, choć mniej znane poza granicami Belgii filmy; jednym z nich jest "Obietnica" (La Promesse).

Bracia Dardenne od początku lat 70. kręcili społecznie zaangażowane filmy dokumentalne. Opowiadali się w nich zdecydowanie po stronie lewicy; ich dokumenty miały subiektywny, kreacyjny charakter, który zbliżał je niemal do kina fabularnego. Kiedy w latach 80. zaczęli realizować filmy fabularne, przenieśli do nich z kolei wiele elementów i technik zaczerpniętych z dokumentu. W taki paradokumentalny sposób nakręcona jest także "Obietnica". Czarno-biały film robi chwilami wrażenie relacji z autentycznych wydarzeń; Dardenne'owie proponują kino skrajnie realistyczne, pokazują i krytykują rzeczywistość z reporterską pasją. Z drugiej strony film niesie ładunek pytań i dylematów moralnych, które wykraczają poza granice publicystki i nadają opowieści wymiar dramatu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...