Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Obława

Obława

La rafle
wojenny, Francja/Niemcy/Węgry, 2010, 119 min.
reżyseria: Rose Bosch
obsada: Gad Elmaleh, Jean Reno, Mélanie Laurent, Mélanie Laurent, Sylvie Testud
Premiera w Ale kino+: 1.06.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 86 miejsce w rankingu
Obława

Film przywołujący niesławną Obławę Vel d'Hiv z lipca 1942 roku, podczas której doszło do największych masowych aresztowań francuskich Żydów. W Paryżu i okolicach zatrzymano wówczas ponad 13 000 osób, a w obławie wzięło udział ponad 9 000 francuskich policjantów, zaangażowanych przez proniemiecki rząd Vichy. W rolach głównych występują Jean Reno i znana m.in. z "Debiutantów" i "Bękartów wojny" Mélanie Laurent.

Paryż, lipiec 1942 roku. Jo Weisman ma 11 lat, a czas jego dzieciństwa przypadł na koszmar II wojny światowej. Wkrótce spotęguje go masowa akcja wymierzona przeciwko francuskim Żydom. Gdy nadchodzi 16 lipca, Jo i jego rodzina, podobnie jak tysiące innych osób, zostają aresztowani w tzw. Obławie Vel d'Hiv, zorganizowanej przez nazistów i kolaborujący rząd Vichy. Jest ona częścią planu Hitlera, który zakłada całkowite wymordowanie Żydów w Europie. Czy Jo'emu i jego bliskim uda się przeżyć Zagładę?

W 2011 roku francuska scenarzystka i początkująca reżyserka, ROSELYNE-ROSE BOSCH, postanowiła przywołać tragiczny epizod z okresu II wojny światowej. Była to Obława Vel d'Hiv, w wyniku której w ciągu zaledwie dwóch dni aresztowano ponad 13 000 osób. W akcji brała udział francuska policja, oddelegowana przez proniemiecki rząd Vichy. Schwytane osoby przez pięć dni przetrzymywane były na krytym torze kolarskim, tzw. Vélodrome d'Hiver, położonym obok Wieży Eiffla - stąd nazwa wydarzenia. Następnie zostały wywiezione do obozów m.in. w Beaune-la-Rolande, Compiègne, Drancy i Pithiviers.

Przywołując Obławę Vel d'Hiv, reżyserka oparła się na prawdziwej historii małego Jo Weismana, który wraz z rodziną został schwytany w akcji. Chłopcu udało się przeżyć wojenne piekło, a pod koniec filmu można zobaczyć 80-letniego Jo'ego, który zagrał siebie samego. Prawdziwymi postaciami są również inne bohaterki filmu - Anna Traube i Annette Monod, w którą wcieliła się gwiazda współczesnego kina francuskiego, Mélanie Laurent. W filmie występuje również Jean Reno, który wcielił się w doktora Davida Sheinbauma.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...