Ale kino+
alekino+
Film. OBRAZKI Z ŻYCIA

OBRAZKI Z ŻYCIA

5.00
343
5 głosy | 428 miejsce w rankingu
OBRAZKI Z ŻYCIA

Zbiór siedmiu satyrycznych nowel, których autorami są wybitni polscy filmowcy - wśród nich Feliks Falk, Agnieszka Holland i Barbara Sass.

Bohaterem pierwszego z filmów jest mężczyzna (Jerzy Kamas) niesłusznie posądzony o kradzież garnituru, należącego do pracującego w radiu spikera (Bogdan Baer). W kolejnej opowieści do pewnego miasteczka przybywa hochsztapler (Zbigniew Zapasiewicz) podający się za impresaria. Zamiast zapowiadanej przez niego gwiazdy filmowej, przed mieszkańcami występuje marząca o karierze młoda dziewczyna (Joanna Sienkiewicz). W "Dziewczynie i "Akwariusie"" solista z młodzieżowego zespołu oczarowuje nastolatkę (Grażyna Klepka), która opuszcza rodzinny dom i wyrusza z artystami w świat. Jest także nowela o parze toczącej spór o wiekowe auto marki Syrena, które każde ze skłóconych małżonków chce koniecznie zachować po rozwodzie. Zamykający kompilację "Literat" to historia pewnego mężczyzny (Jan Himilsbach), który z powodzeniem podszywa się pod uzdolnionego pisarza (Andrzej Seweryn).

Dowodzony przez Andrzeja Wajdę legendarny Zespół Filmowy "X" skupiał w swych szeregach grono utalentowanych młodych reżyserów, z niecierpliwością wyczekujących debiutu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, przed filmem pełnometrażowym należało sprawdzić się w krótszej formie. W poszukiwaniu literackiej inspiracji, która pozwoliłaby scalić siedem niezależnych filmowych opowiadań młodych twórców, pomocne okazały się publikowane w "Kulisach" (poczytnym dodatku do "Expressu Wieczornego") felietony Jerzego Urbana. Poświęcone były one głośnym sprawom sądowym, które zawierały porządną dawkę PRL-owskiego absurdu.

Wśród filmowców, których nowele weszły w skład "Obrazków z życia" znaleźli się m.in. przyszli twórcy sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju - FELIKS FALK, AGNIESZKA HOLLAND, BARBARA SASS i JERZY DOMARADZKI. Towarzyszyli im - późniejszy twórca młodzieżowej serii o Panu Kleksie, KRZYSZTOF GRADOWSKI, twórca "Obywatela Piszczyka", częsty współpracownik Wajdy - ANDRZEJ KOTKOWSKI oraz reżyser filmu "Ostatnie takie trio", JERZY OBŁAMSKI. Nowelowa budowa umożliwiła powstanie wielu znakomitych, epizodycznych kreacji aktorskich. Przedsięwzięcie swoim udziałem uświetnili m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Wojciech Pszoniak, Marek Perepeczko, Bożena Dykiel, Adam Hanuszkiewicz, Jan Himilsbach i Andrzej Seweryn.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...