Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Obywatel Milk

Obywatel Milk

Milk
film biograficzny, USA, 2008, 128 min.
reżyseria: Gus Van Sant
obsada: Diego Luna, Emile Hirsch, Josh Brolin, Sean Penn
Premiera w Ale kino+: 9.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 163 miejsce w rankingu
Obywatel Milk

Nominowany do 6 Oscarów® i nagrodzony 2 statuetkami Akademii - w tym za rewelacyjną rolę Seana Penna - film Gusa Van Santa. "Obywatel Milk" to oparta na faktach opowieść o końcowym okresie życia Harveya Milka - charyzmatycznego amerykańskiego działacza na rzecz równouprawnienia osób homoseksualnych.

Stany Zjednoczone, lata 70. Harvey Milk (Sean Penn) i jego przyjaciel Scott Smith (James Franco) opuszczają Nowy Jork i przeprowadzają się do San Franciso. Milk właśnie skończył 40 lat i coraz częściej myśli o zaangażowaniu się w działalność społeczną na rzecz walki o prawa gejów i lesbijek. Jest charyzmatyczny i działa w słusznej sprawie, więc szybko pociąga za sobą rzesze zwolenników i dostaje się do Rady Miasta. Na jego drodze staje jednak również wielu przeciwników, a najbardziej zagorzałym z nich jest konserwatysta i obrońca wartości moralnych, niejaki Dan White (Josh Brolin).

Amerykański polityk Harvey Milk był pierwszym mężczyzną przyznającym się do swojej orientacji homoseksualnej, który został wybrany do Rady Miasta San Francisco. Zasiadał w niej prawie rok, a jego praca zaowocowała m.in. podjęciem uchwały zakazującej w San Francisco dyskryminacji osób ze względu na ich orientację seksualną. Jego działalność oznaczała jednak więcej - stał się ikoną ruchu LGBTQ, a jak podsumował pisarz John Cloud - po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której jawny gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces (John Cloud: Harvey Milk profile, Time, 14.06.1999, cyt. za Wikipedia).

W 2008 roku postać Harveya Milka i ostatni okres jego życia postanowił przypomnieć GUS VAN SANT. Amerykańskiego reżysera zawsze interesowało to, co dzieje się na marginesie społeczeństwa, fascynowały go postaci outsiderów żyjących poza bezpiecznym, mieszczańskim światem. Taki też był Milk, który w latach 70. rozpoczął walkę o prawa mniejszości seksualnych. Rewelacyjnie wcielił się w niego Sean Penn, który za swoją rolę otrzymał w 2009 roku Oscara, wyprzedzając w wyścigu po Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej m.in. Mickeya Rourke'a, Franka Langellę i Brada Pitta. Poziomu dotrzymują mu pozostali dwaj aktorzy - i Josh Brolin, który wcielił się w niechlubną postać Dana White'a (rolę tę odrzucił m.in. Tom Cruise).

"Obywatel Milk" to film, którego atutem - oprócz znakomitej obsady - są również rewelacyjne zdjęcia, scenografia i muzyka, oddające ducha epoki lat 70. i początków walki o prawa gejów i lesbijek. Obraz, poza Oscarem dla Seana Penna, zdobył statuetkę Akademii za scenariusz Dustina Lance'a Blacka, 4 nominacje do BAFTY i nominację do Cezara.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...