Ale kino+
alekino+
Film. OBYWATEL ŚWIATA

OBYWATEL ŚWIATA


dramat obyczajowy, Polska, 1991, 79 min.
reżyseria: Roland Rowiński
obsada: Adrianna Biedrzyńska, Bronisław Pawlik, Jan Frycz, Marek Kondrat, Mirosław Baka
Premiera w Ale kino+: 18.10.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 594 miejsce w rankingu

Opowieść o poszukiwaniu miłości w świecie, w którym liczy się tylko sukces - obraz pokolenia lat 80. ze świetną muzyką Grzegorza Ciechowskiego.

Spotkania klasowe po latach są najczęściej bolesnym sprawdzianem komu się udało, a komu nie, choć dobrze się zapowiadał. Tak też wygląda spotkanie klasy rockmana Janka (Jan Frycz), którego właśnie porzuciła dziewczyna zazdrosna o kosztowny prezent podarowany mu przez piękną nieznajomą. Wyrzucony na bruk niedoszły gwiazdor rocka wraca do rodzinnego miasteczka i trafia na klasowe święto. W wysłużonych szkolnych murach, z których odchodzi właśnie ich stary profesor "Pała" (Bronisław Pawlik), spotykają się trzydziestoletni obecnie absolwenci. Jest wśród nich były agent SB, niedoszły naukowiec, a nawet ksiądz. Jest również Ewa (Adrianna Biedrzyńska), dawna dziewczyna Janka, z którą stracił kontakt w czasie stanu wojennego. Dziś Ewa jest żoną amerykańskiego biznesmena (Marek Kondrat), właściciela firmy fonograficznej, która zainteresowała się Jankiem. Kabriolet to prezent od niej - zaliczka na poczet przyszłej zawodowej współpracy.

Oparty luźno na opowiadaniu Grzegorza Ciechowskiego film ROLANDA ROWIŃSKIEGO analizuje środowisko ludzi pozornie zaprzyjaźnionych, ale pełnych zawiści i kompleksów. Zakrapiane alkoholem spotkanie dawnych szkolnych kolegów przeradza się w pełne frustracji i zazdrości piekiełko. Głównym obiektem ataków jest Ewa, która w oczach dawnych przyjaciół odniosła sukces, a nie każdy może się tym pochwalić. Pełne nadziei i możliwości lata 80. dla wielu okazały się zwodnicze, wielu odpadło z wyścigu szczurów. Jednak to, co dla jednych jest pełnią szczęścia, dla Ewy oznacza życiową porażkę, z którą nie potrafi sobie poradzić.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...