Ale kino+
alekino+
Film. Ocaleni

Ocaleni

Passengers
thriller, USA/Kanada, 2008, 89 min. 12
reżyseria: Rodrigo Garcia, Rodrigo García
obsada: Anne Hathaway, Clea DuVall, David Morse Kanał: CANAL+, Dianne Wiest, Patrick Wilson
Premiera w Ale kino+: 6.04.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
18:25
środa26 lutego
Ocaleni

Z katastrofy lotniczej cudem uchodzi z życiem kilkoro pasażerów. Ocalałymi zajmuje się młoda terapeutka Claire Summers (Anne Hathaway). Przebieg wypadku, który poznaje z opowiadań pacjentów znacznie odbiega od oficjalnej wersji zdarzeń.

Claire zaczyna podejrzewać, że linie lotnicze z jakiegoś powodu ukrywają szczegóły katastrofy. Między atrakcyjną panią psycholog a najbardziej tajemniczym z pacjentów Erikiem (Patrick Wilson) nawiązuje się romans. Eric jako jedyny nie zdradza objawów powypadkowej traumy. Przekroczenie granicy relacji terapeutycznej zbiega się w czasie z serią tajemniczych zniknięć pozostałych ocalałych. Nie zważając na konsekwencje, Claire rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Jest przekonana, że odpowiedzi, których szuka zna Eric.

"To obraz o cierpieniu wywołanym konsekwentnym odmawianiem dostrzegania i akceptowania prawdy" - mówi scenarzysta Ronnie Christensen. "Sam pomysł zrodził się na krótko przed narodzinami mojego pierwszego dziecka. Byłem przerażony tym, że stanę się ojcem, że wszystko w moim życiu odmieni się na zawsze. Dałem upust tym uczuciom poprzez historię katastrofy lotniczej, jednej z najstraszniejszych sytuacji, jakie się zdarzają. Wplotłem w nią jednak motyw miłości, która pozwala przekroczyć wszelkie granice, która ostatecznie staje się głównym wątkiem filmu". O ile Christensen pracował już wcześniej z producentem Kerim Seligiem i jego zespołem, dla reżysera RODRIGO GARCÍI była to zupełnie nowa sytuacja. Ale to właśnie producent uparł się na współpracę z Garcíą po tym, jak obejrzał "Na pierwszy rzut oka" jego autorstwa, uhonorowany nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Pochodzący z Kolumbii Rodrigo García, syn wielkiego pisarza Gabriela Garcíi Márqueza, zasłynął jako reżyser seriali telewizyjnych, m.in. "Carnivàle", "Sześć stóp pod ziemią" czy kameralnego "In Treatment" z Gabrielem Byrnem w roli terapeuty przechodzącego kryzys. W swoich filmach pełnometrażowych stara się zbaczać z toru mainstreamowego. Pociągają go złożone, psychologiczne historie, często z życia kobiet, jak w "Nine Lives" czy w "Na pierwszy rzut oka". Lubi przeplatające się wątki i niedopowiedziane zakończenia.

W "Ocalonych" w postać młodej, samotnej psychoterapeutki wcieliła się nominowana do Oscara i do Złotego Globu Anne Hathaway. Scenariusz trafił w jej ręce w pierwszej kolejności. Po przeczytaniu go bez wahania przyjęła rolę. "Bardzo spodobał mi się pomysł zagrania kobiety, która nie jest w stanie w pełni przeżywać swojego życia z powodu ogarniającego ją strachu, i która w pewnym momencie dostaje szansę wybicia się i spełnienia. (...) "Ocaleni" odznaczają się rozmachem na miarę wielkich filmów akcji, ale i atmosferą intymności typową dla małych produkcji lub kina autorskiego. Czytając scenariusz stwierdziłam, że film łączy wszystko, co najlepsze w tych dwóch odmianach kina". Ekranowym partnerem Hathaway został Patrick Wilson, który za rolę w głośnym serialu "Anioły w Ameryce" był nominowany do Złotego Globu oraz nagrody Emmy. Obok nich w "Ocalonych" wystąpiła Dianne Wiest, laureatka dwóch Oscarów za kreacje u Woody'ego Allena w "Strzałach na Broadwayu" i "Hannah i jej siostry". W filmie zagrała również Clea DuVall, pracująca już wcześniej z Garcíą przy serialu "Carnivàle" oraz David Morse, aktor wcielający się dość często w czarne charaktery, znany m.in. z "Niepokoju", "Zielonej mili", a także z "Tańcząc w ciemnościach" czy "Dowodu życia".


ALE KINO+ POLECA

20.10
WTOREK25 lutego
Historia zemsty
Historia zemsty

Teena zostaje zgwałcona przez czterech mężczyzn. Prowadzący śledztwo John Dromoor…

04.35
WTOREK25 lutego
Na drodze
Na drodze

Podczas długiej podróży kobieta zabiera autostopowicza. Mężczyzna budzi w niej niepokój,…

05.30
WTOREK25 lutego
Potwory to tacy interesujący ludzie
Potwory to tacy interesujący ludzie

Thriller Błażeja Kujawy jest hołdem oddanym gatunkowi. Pod wpływem opowieści można zacząć…SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...