Ale kino+
alekino+
Film. Ocaleni

Ocaleni

Passengers
thriller, USA/Kanada, 2008, 89 min.
reżyseria: Rodrigo Garcia
obsada: Anne Hathaway, Clea DuVall, David Morse Kanał: CANAL+, Dianne Wiest, Patrick Wilson
Premiera w Ale kino+: 6.04.2019 r.
343
Ocaleni

Z katastrofy lotniczej cudem uchodzi z życiem kilkoro pasażerów. Ocalałymi zajmuje się młoda terapeutka Claire Summers (Anne Hathaway). Przebieg wypadku, który poznaje z opowiadań pacjentów znacznie odbiega od oficjalnej wersji zdarzeń.

Claire zaczyna podejrzewać, że linie lotnicze z jakiegoś powodu ukrywają szczegóły katastrofy. Między atrakcyjną panią psycholog a najbardziej tajemniczym z pacjentów Erikiem (Patrick Wilson) nawiązuje się romans. Eric jako jedyny nie zdradza objawów powypadkowej traumy. Przekroczenie granicy relacji terapeutycznej zbiega się w czasie z serią tajemniczych zniknięć pozostałych ocalałych. Nie zważając na konsekwencje, Claire rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Jest przekonana, że odpowiedzi, których szuka zna Eric.

"To obraz o cierpieniu wywołanym konsekwentnym odmawianiem dostrzegania i akceptowania prawdy" - mówi scenarzysta Ronnie Christensen. "Sam pomysł zrodził się na krótko przed narodzinami mojego pierwszego dziecka. Byłem przerażony tym, że stanę się ojcem, że wszystko w moim życiu odmieni się na zawsze. Dałem upust tym uczuciom poprzez historię katastrofy lotniczej, jednej z najstraszniejszych sytuacji, jakie się zdarzają. Wplotłem w nią jednak motyw miłości, która pozwala przekroczyć wszelkie granice, która ostatecznie staje się głównym wątkiem filmu". O ile Christensen pracował już wcześniej z producentem Kerim Seligiem i jego zespołem, dla reżysera RODRIGO GARCÍI była to zupełnie nowa sytuacja. Ale to właśnie producent uparł się na współpracę z Garcíą po tym, jak obejrzał "Na pierwszy rzut oka" jego autorstwa, uhonorowany nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Pochodzący z Kolumbii Rodrigo García, syn wielkiego pisarza Gabriela Garcíi Márqueza, zasłynął jako reżyser seriali telewizyjnych, m.in. "Carnivàle", "Sześć stóp pod ziemią" czy kameralnego "In Treatment" z Gabrielem Byrnem w roli terapeuty przechodzącego kryzys. W swoich filmach pełnometrażowych stara się zbaczać z toru mainstreamowego. Pociągają go złożone, psychologiczne historie, często z życia kobiet, jak w "Nine Lives" czy w "Na pierwszy rzut oka". Lubi przeplatające się wątki i niedopowiedziane zakończenia.

W "Ocalonych" w postać młodej, samotnej psychoterapeutki wcieliła się nominowana do Oscara i do Złotego Globu Anne Hathaway. Scenariusz trafił w jej ręce w pierwszej kolejności. Po przeczytaniu go bez wahania przyjęła rolę. "Bardzo spodobał mi się pomysł zagrania kobiety, która nie jest w stanie w pełni przeżywać swojego życia z powodu ogarniającego ją strachu, i która w pewnym momencie dostaje szansę wybicia się i spełnienia. (...) "Ocaleni" odznaczają się rozmachem na miarę wielkich filmów akcji, ale i atmosferą intymności typową dla małych produkcji lub kina autorskiego. Czytając scenariusz stwierdziłam, że film łączy wszystko, co najlepsze w tych dwóch odmianach kina". Ekranowym partnerem Hathaway został Patrick Wilson, który za rolę w głośnym serialu "Anioły w Ameryce" był nominowany do Złotego Globu oraz nagrody Emmy. Obok nich w "Ocalonych" wystąpiła Dianne Wiest, laureatka dwóch Oscarów za kreacje u Woody'ego Allena w "Strzałach na Broadwayu" i "Hannah i jej siostry". W filmie zagrała również Clea DuVall, pracująca już wcześniej z Garcíą przy serialu "Carnivàle" oraz David Morse, aktor wcielający się dość często w czarne charaktery, znany m.in. z "Niepokoju", "Zielonej mili", a także z "Tańcząc w ciemnościach" czy "Dowodu życia".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...