Ale kino+
alekino+
Film. OCEAN'S ELEVEN

OCEAN'S ELEVEN


film sensacyjny, USA, 1960, 129 min.
reżyseria: Lewis Milestone
obsada: Angie Dickinson, Cesar Romero, Dean Martin, Frank Sinatra
Premiera w Ale kino+: 2.05.2005 r.
3.00
343
3 głosy | 913 miejsce w rankingu

Klasyk kina kryminalnego. To właśnie na podstawie kultowego obrazu Lewisa Milestone'a powstał w 2001 przebojowy remake "Ocean's Eleven" w reżyserii Stevena Soderbergha.

Danny Ocean (Frank Sinatra) planuje zuchwały skok w Las Vegas. Namawia do pomocy dziesiątkę dobrych przyjaciół, z którymi zna się jeszcze z czasów wojny; wszyscy służyli razem w oddziałach powietrznodesantowych. Uknuty przez Oceana spisek zakłada obrabowanie pięciu najbogatszych kasyn w mieście w ciągu jednej nocy. Akcja wydaje się przygotowana bezbłędnie, ale jak to zwykle bywa w takich wypadkach, nic pójdzie zgodnie ze skądinąd genialnym planem złodziei.

Wielki sukces, który odniósł zrealizowany przed czterema laty "Ocean's Eleven" Stevena Soderbergha przypomniał kinomanom o pierwowzorze tego filmu - znakomitym obrazie LEWISA MILESTONE'A z 1960 roku. Podobnie jak remake, oryginał został nakręcony z udziałem gwiazdorskiej obsady. U Milestone'a wystąpili między innymi Franka Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr. Wszyscy trzej na przełomie lat 50. i 60. byli bardzo popularnymi aktorami, a przede wszystkim sławnymi piosenkarzami. Byli także przyjaciółmi; zdjęcia do filmu stanowiły okazję do spotkania dobrze znających się i lubiących nawzajem artystów. Znakomita atmosfera, która panowała na planie, przeniknęła do filmu i to pomimo tego, że aktorzy nie tylko dobrze się bawili lecz również ciężko pracowali. "Ocean's Eleven" realizowany był w Las Vegas; większość grających w filmie gwiazdorów występowała w tutejszych ekskluzywnych barach i kasynach. Z tego powodu zdjęcia kręcone były wcześnie rano. Aktorzy spali po południu, następnie występowali na scenie, by prosto z niej, późno w nocy, jechać na plan filmowy.

Kinomani podzieleni są na zwolenników oryginalnej i nowej wersji "Ocean's Eleven". Film Soderbergha jest nowoczesny, błyskotliwy i dynamiczny. Obraz Milestone'a został wyprodukowany w innej epoce i czterdziestokrotnie mniejszym kosztem (sic!), ale stoi za nim Frank Sinatra, styl, niepowtarzalny urok i siła klasyki.
SERIALE

Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...