Ale kino+
alekino+
Film. OCZY SZEROKO OTWARTE

OCZY SZEROKO OTWARTE

Einayim Petukhoth
dramat, Izrael, 2009, 91 min.
reżyseria: Haim Tabakman
obsada: Ran Danker, Ravit Rozen, Tinkerbell, Zohar Shtrauss
Premiera w Ale kino+: 10.02.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 81 miejsce w rankingu
OCZY SZEROKO OTWARTE
1
2

Dramat miłości zakazanej w środowisku ultraortodoksyjnych Żydów. Reżyser Haim Tabakman w poruszający i subtelny sposób przedstawia konflikt między prawem boskim i tradycją a uczuciem, które połączyło dwóch mężczyzn.

Akcja toczy się w Meah Shearim - dzielnicy Jerozolimy zamieszkanej przez ultraortodoksyjnych Żydów. Klika ulic dalej toczy się życie nowoczesnego, świeckiego Izraela, ale stąd wydaje się ono bardzo odległe. Zamkniętym światem ortodoksów rządzi tradycja i nienaruszalny porządek rzeczy. Aaron (Zohar Shtrauss) jest powszechnie szanowanym członkiem tej społeczności. Ten dobiegający czterdziestki mężczyzna jest rzeźnikiem, słynie z uczciwości i pobożności, ma żonę i dzieci, a swój czas dzieli w niezmiennym rytmie na pracę, rodzinę i modlitwę. Koniec jego uporządkowanego świata ma miejsce wraz z pojawieniem się Ezriego (Ran Danker) - młodego człowieka, który najmuje się do pracy w sklepie Aarona. Rzeźnik ze zdumieniem odkrywa w sobie uczucie i pożądanie, jakie budzi w nim chłopak. W ultraortodoksyjnej wspólnocie pobożnych Żydów bycie homoseksualistą jest po prostu niemożliwe. Aaron dobrze zna reguły, które rządzą jego światem. Wie, że nie może liczyć na zrozumienie. Ryzykuje, że straci wszystko: rodzinę, szacunek, miejsce w społeczności, a nawet swoją tożsamość. Dla Aarona nie ma jednak odwrotu; odkrył kim jest i nie potrafi, a także nie chce temu zaprzeczyć.

Reżyser "Oczu szeroko otwartych" - HAIM TABAKMAN - opowiada o uczuciu, które rodzi się w samym sercu ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy Jerozolimy. Połączy ono dwóch religijnych mężczyzn. To związek zakazany i wstydliwy, skazujący kochanków na potępienie, wrogość i wykluczenie przez społeczność. Tabakman powstrzymuje się jednak od łatwych ocen oraz formułowania oskarżeń - i w tym leży największa siła jego filmu. Konfrontacja bohatera z otoczeniem jest nieunikniona, ale reżysera bardziej interesuje inny konflikt - rozdarcie duszy pobożnego człowieka łamiącego zasady, w które sam głęboko wierzy. W "Oczach szeroko otwartych" nie ma ideologicznych uproszczeń - jest za to poruszający emocjonalnie dramat, wzmocniony kapitalnym kreacjami aktorskimi.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...