Ale kino+
alekino+
Film. OCZY WĘŻA

OCZY WĘŻA

Snake Eyes
thriller, USA, 1998, 98 min.
reżyseria: Brian De Palma
obsada: Carla Gugino, Gary Sinise, John Heard, Luis Guzman, Nicolas Cage, Stan Shaw
Premiera w Ale kino+: 27.09.2009 r.
2.50
343
5 głosy | 498 miejsce w rankingu
OCZY WĘŻA

"Oczy węża" to kpiący energią thriller w reżyserii mistrza stylu, Briana de Palmy, który nie daje widzowi odetchnąć, zaskakując go wizualnymi i narracyjnymi konceptami oraz brawurowymi zwrotami akcji. Narzucone przez De Palmę tempo i ciśnienie doskonale wytrzymuje grający główną rolę Nicolas Cage.

Akcja toczy się w Atlantic City. Miasto szykuje się na wielką walkę bokserską: miejscowy champion będzie bronił tytułu mistrzowskiego. Wśród rozgorączkowanej publiczności znajduje się Rick Santoro (Nicolas Cage), skorumpowany do szpiku kości oficer policji. Cyniczny gliniarz czuje się tu jak ryba w wodzie. Zawiera zakłady, spotyka znajomych - wśród nich przyjaciela z dawnych lat, majora Kevina Dunne'a (Gary Sinise), odpowiadającego za bezpieczeństwo Sekretarza Obrony USA, który przybył obejrzeć walkę. Bokserski spektakl wreszcie się zaczyna - a wraz z nim pojawiają się kłopoty. Faworyt niespodziewanie pada na deski. Padają również strzały i Sekretarz Obrony zostaje zabity. Wśród publiczności wybucha panika, ale tłum nie może opuścić sali. Morderca jest wśród widzów, wszystkie wyjścia zostają więc zamknięte. Santoro, jako najwyższy stopniem policjant obecny na miejscu, przejmuje dowodzenie w śledztwie. Pomaga mu major Dunne. Stoi przed nimi piekielne zadanie - mają przed sobą 14 tysięcy potencjalnych podejrzanych, którzy przyszli kibicować bokserom.

BRIAN DE PALMA to reżyser, który nie lubi ograniczać się w doborze środków. W jego filmach wszystko jest intensywne i wyraziste, a za każdym ujęciem musi stać niekonwencjonalny pomysł. De Palma uwielbia zaskakiwać, oszałamiać, wciąż podkręcać emocje. W ten sposób zrealizowane są "Oczy węża". Już otwierające film niesamowite, mistrzowskie ujęcie wciska widza w fotel. Akcja rozgrywa się niemal w czasie rzeczywistym, a wydarzenia, niczym w "Rashomonie" Kurosawy, przedstawione są z kilku różnych, sprzecznych punktów widzenia. Kiedy rozwiązanie zagadki zabójstwa wydaje się na wyciągniecie ręki, akcja filmu wykonuje gwałtowny zwrot. De Palma wybrał na wykonawcę głównej roli Nicolasa Cage'a i był to strzał w dziesiątkę - "Oczy węża" są gęstym, ekspresyjnym filmem, a Cage jest aktorem, którego gorączkowy styl świetnie pasuje do reżyserskiego zamysłu.


CIEKAWOSTKI:
- w filmie pojawiają się słowa: "Here comes comes the pain" (wypowiedziane przez pijaka). Ta sama kwestia pojawia się w innym filmie De Palmy - "Życie Kuriera".
- major, który na końcu filmu prezentuje swoje odznaki, grany jest przez prawdziwego majora z Atlantic City - Jamesa Whelana.
- w oryginalnym zakończeniu, które zostało utworzone przez Industrial Light and Magic, kasyno zostaje zalane przez ogromną falę. W postprodukcji zakończenie zostało jednak zmienione.
- pierwotnie rola dowódcy Kevina Dunne'a (Gary Sinise) napisana była z myślą o Willu Smithie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...