Ale kino+
alekino+
Film. OD DZIEWIĄTEJ DO PIĄTEJ

OD DZIEWIĄTEJ DO PIĄTEJ

Nine to Five
komedia, USA, 1980, 105 min.
reżyseria: Colin Higgins
obsada: Dabney Coleman, Dolly Parton, Jane Fonda, Lily Tomlin
Premiera w Ale kino+: 3.11.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 298 miejsce w rankingu

Jane Fonda, Lily Tomlin i gwiazda muzyki country Dolly Parton łączą swoje siły w zwariowanej komedii biurowej o uciśnionych kobietach i ich desperackiej rewolucji prowadzącej do obalenia szefa - tyrana.

Judy Bernly (Jane Fonda) jest nową pracownicą biura wielkiej korporacji. Koleżanki szybko wyjaśniają jej, jakie panują tu reguły. Praca jest ciężka i nie należy liczyć, że ktokolwiek ją doceni, a szef - pan Franklin Hart (Dabney Coleman) - to wyjątkowo niesympatyczna postać, arogant i seksista. Ulubionym obiektem grubiańskich zalotów Harta jest jego osobista sekretarka Doralee Rhodes (Dolly Parton). Inną ofiarą szefa jest Violet Newstead (Lily Tomlin) świetna specjalistka konsekwentnie i złośliwie pomijana przy awansach. Pewnego wieczoru Judy, Doralee i Violet spotykają się przy drinku oraz jonitach i fantazjują o ostatecznym rozprawieniu się z Franklinem Hartem. Następnego dnia w skutek serii niefortunnych zbiegów okoliczności ich marzenia stają się rzeczywistością: bohaterki zmuszone są porwać i uwięzić szefa. Pod jego nieobecność przejmują kontrolę nad biurem: wyniki mają znakomite, ale tajemniczego zniknięcia Harta nie da się tuszować w nieskończoność. Więźnia trzeba będzie kiedyś wypuścić. Trzy przyjaciółki muszą znaleźć sposób na to, jak wyplątać się z karkołomnej sytuacji i uniknąć konsekwencji swojego spontanicznego buntu.

Kapitalna komedia COLINA HIGGINSA łączy satyrę społeczną ze zwariowaną farsą. W "Od dziewiątej do piątej" mocno brzmi ton feministyczny, przy czym polityczna wymowa filmu jest zręcznie wpleciona w rozrywkową formę. Do tego dochodzą błyskotliwe, cięte dialogi oraz gwiazdy: Jane Fonda i Lily Tomlin oraz debiutująca w kinie wokalistka country Dolly Parton, która napisała do filmu tytułową piosenkę. Utwór stał się jednym z największych amerykańskich przebojów 1980 roku, zdobył nominację do Oscara w kategorii "Najlepsza piosenka w filmie".
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...