Ale kino+
alekino+
Film. OD ZMIERZCHU DO ŚWITU

OD ZMIERZCHU DO ŚWITU

From Dusk Till Dawn
sensacyjny, USA, 1996, 108 min.
reżyseria: Robert Rodriguez
obsada: Danny Trejo, George Clooney, Harvey Keitel, Juliette Lewis, Quentin Tarantino, Salma Hayek
Premiera w Ale kino+: 20.11.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 545 miejsce w rankingu
OD ZMIERZCHU DO ŚWITU

"Od zmierzchu do świtu" to błyskotliwe dialogi, blues, Meksyk i krwiożercze wampiry. Reżyser Robert Rodriguez oraz Quentin Tarantino - tu w podwójnej roli scenarzysty i aktora - zapraszają widza w opętańczą podróż do bram piekła. "Od zmierzchu do świtu" to hołd dla kina klasy "B", zrealizowany z gwiazdorską obsadą przez parę najbardziej innowacyjnych amerykańskich filmowców lat 90.

Bracia Seth i Richard Gecko (George Clooney i Quentin Tarantino) są bandytami. Właśnie obrabowali bank, wzięli zakładniczkę i podążają do Meksyku. Za przepustkę przez amerykańską granicę służy gangsterom porwana rodzina pewnego przeżywającego kryzys wiary pastora (Harvey Keitel). Bandyci nie wiedzą jeszcze, że duchowny już wkrótce stanie się ich bezcennym sojusznikiem - czeka na nich bowiem nie tylko policja, lecz również siły nieczyste. W Meksyku bracia Gecko wraz z uprowadzonym pastorem i jego dziećmi trafiają do knajpy zwanej Titty Twister. Mają się tu spotkać ze wspólnikiem, który ułatwi im dalszą ucieczkę. Titty Twister to położone na odludziu miejsce z piekła rodem. Bracia Gecko są przyzwyczajeni do niebezpiecznych spelunek, ta konkretna jest jednak wyjątkowa, podobnie jak jej szczególna, krwiożercza klientela.

ROBERT RODRIGUEZ to cudowne filmowe dziecko amerykańsko-meksykańskiego pogranicza. W 1992 ten niezależny muzyk, operator filmowy i reżyser nakręcił praktycznie bez pieniędzy film "El Mariachi", który stał się międzynarodowym hitem i początkiem jego wielkiej kariery. Rodriguez szybko znalazł w Hollywood bratnią duszę w osobie Quentina Tarantino - obu filmowców połączyły pokrewne gusta i wizje kina. Ukoronowaniem tej filmowej przyjaźni był głośny projekt "Grindhouse" z 2007, ale po raz pierwszy Rodriguez i Tarantino współpracowali już w roku 1994 przy nowelowym filmie "Cztery pokoje". Dwa lata później powstało "Od zmierzchu do świtu" w reżyserii Rodrigueza, według scenariusza Tarantino, który zagrał również jedną z głównych ról. "Od zmierzchu do świtu" to głęboki ukłon w stronę ukochanego przez obydwu filmowców kina klasy "B". Rodriguez i Tarantino biorą na warsztat ulubione motywy tej kinematografii: przemoc, seks, grozę i kicz. Od siebie dodają bezbłędne wyczucie stylu, postmodernistyczną samoświadomość, ironię i pierwszorzędne wykonanie. W "Od zmierzchu do świtu" jest aż tłoczno od gwiazd: występują tu George Clooney, Juliette Lewis, Harvey Keitel, Danny Trejo i Salma Hayek, której pamiętny, ociekający złowrogim erotyzmem występ taneczny przeszedł do historii. Małym arcydziełem są także rewelacyjne dialogi, w których konstrukcji Tarantino jest niedościgłym mistrzem. Po premierze "Od zmierzchu do świtu" Rodriguez i Tarantino byli oskarżani o nihilizm, uwielbienie kiczu i nieopanowane zamiłowanie do filmowego gwałtu. Ich film to jednak przede wszystkim gra w kino gatunkowe; autorzy rozgrywają ją bezbłędnie i wygrywają, kręcąc horror postrzegany przez wielu fanów jako kultowy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...