Ale kino+
alekino+
Film. ODCHODZĄC

ODCHODZĄC

Partir
melodramat, Francja, 2009, 85 min.
reżyseria: Catherine Corsini
obsada: Kristin Scott Thomas, Sergi López, Yvan Attal
Premiera w Ale kino+: 16.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 33 miejsce w rankingu
ODCHODZĄC
1
2

Kristin Scott Thomas wciela się w dojrzałą kobietę, która utknęła w mieszczańskim stylu życia, ale - za sprawą pewnego mężczyzny - decyduje się zostawić to, co bezpieczne i pójść za głosem pożądania.

Suzanne (Kristin Scott Thomas) jest atrakcyjną kobietą po czterdziestce. Wiedzie idealnie mieszczańskie życie u boku męża lekarza (Yvan Attal). Dawno temu porzuciła pracę, aby zająć się dziećmi i domem. Dziś zamierza do zawodu wrócić, myśli o otwarciu własnego gabinetu. Jej dość władczy mąż zgadza się na te plany, a nawet proponuje umieszczenie gabinetu w jednym z domowych pomieszczeń. Pokój trzeba jednak wyremontować. Mąż Suzanne zatrudnia więc Ivana (Sergi López), hiszpańskiego emigranta. Kiedy Suzanne i Ivan spotykają się pierwszy raz, wiemy już, że dla kobiety hiszpański robotnik stanie się kimś więcej. Wybucha nieokiełznana namiętność, która nie mieści się w ułożonym życiu Suzanne. Kobieta postanawia więc zostawić wszystko i pójść za głosem pożądania.

"Odchodząc", melodramat osnuty wokół postaci granej przez Kristin Scott Thomas, to najnowszy film CATHERINE CORSINI, uznanej francuskiej reżyserki, której "Próba generalna" kilka lat temu walczyła w Cannes o Złotą Palmę. We Francji "Odchodząc" odczytany został jako manifest kobiecej dojrzałości, a sama Kristin Scott Thomas stała się ikoną nowej kobiety, która nie wstydzi się swojego wieku, nie ulega tyranii młodości, a jednocześnie walczy o prawo do życia pełną piersią. Francuska prasa pisała również, że pod okiem reżyserki Kristin Scott Thomas pokazała pełnię swojej kobiecości, której nie potrafili wydobyć na ekranie reżyserzy-mężczyźni. Kristin Scott Thomas dziś święci sukcesy zarówno w kinie rodzimym, jak i zagranicznym. Ma na koncie role w takich filmach, jak "Kochanice króla", "Largo Winch" czy "Chłopiec znikąd" - opowieści o dzieciństwie Johna Lennona. Urodziła się w Anglii, gdzie jako pięcioletnia dziewczynka straciła ojca - pilota, który zginął w wypadku. Następne dziesięć lat spędziła w college'u Cheltenham Ladies, a jako osiemnastolatka wyjechała do Paryża. We Francji skończyła szkołę aktorską i zaczęła próbować sił w zawodzie. Początkowe porażki - choć m.in. razem z Prince'em zagrała w "Under the Cherry Moon" - odeszły w niepamięć, kiedy wystąpiła u boku Hugh Granta i Andie MacDowell w filmie "Cztery wesela i pogrzeb". Kolejną pamiętną rolę przyniósł jej występ w "Angielskim pacjencie", za którego otrzymała nominacje do Złotego Globu i Oscara. Kristin Scott Thomas za rolę w "Odchodząc" nominowana była do Cezara. Aktorka nie ukrywa, że bardzo lubi grać we Francji: "Dla kobiety po czterdziestce - nie tylko aktorki - Francja to idealny kraj. Tutaj seksapilu nie przelicza się na lata i nikogo nie dziwi, że dojrzałe kobiety mają wciąż apetyt na życie". Jednak swoje najbliższe filmowe plany wiąże z Wielką Brytanią. Tam pracuje nad projektem "Bel Ami" z Robertem Pattisonem w roli głównej, a także przygotowuje się do zdjęć na planie nowego filmu Lasse Hallströma "Salmon Fishing in the Yemen" oraz produkcji "Brontë" - biografii najsłynniejszych sióstr w literaturze angielskiej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...