Ale kino+
alekino+
Film. ODLOTOWY SEKSTET

ODLOTOWY SEKSTET

Comedian Harmonists
dramat muzyczny, Niemcy, 1997, 124 min.
reżyseria: Joseph Vilsmaier
obsada: Ben Becker, Heino Ferch, Heinrich Schafmeister, Max Tidof, Ulrich Noethen
Premiera w Ale kino+: 1.09.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 584 miejsce w rankingu

Zespół Comedian Harmonists, Beatlesi dwudziestolecia międzywojennego, w opowieści Jospeha Vilsmaiera o muzyce, sławie i przyjaźni w czasach nazizmu.

W dwudziestoleciu międzywojennym Comedian Harmonists wywoływali wśród swoich fanów gorączkę podobną do tej, którą 40 lat później po obu stronach oceanu budzili Beatlesi. Niemiecka grupa, która wylansowała m.in. słynne "Tango Milonga", uwiodła publiczność niezbyt wyszukaną stylistyką: kilka ludowych tematów i biesiadnych piosenek zaaranżowanych na męski chór wpadało w ucho dzięki wspaniałemu wykonaniu (w większości byli to zawodowi śpiewacy) i najmodniejszym wówczas rytmom dodanym do znanych melodii. Ich kariera skończyła się jednak szybko - na drodze do sławy stanęła bezlitosna polityka. Po 63 latach historię Comedian Harmonists na wielkim ekranie w mądry i zabawny sposób opowiedział Joseph Vilsmaier, twórca takich filmów jak "Stalingrad" i "Marlena".

Jest rok 1927. Berlin, mimo kryzysu ekonomicznego i wciąż odczuwalnych skutków wojny, nadal uważany jest za kulturalne centrum Europy. Wykorzystuje to bezrobotny chórzysta z opery, niemiecki Żyd Harry Frommermann (Ulrich Noethen). Zakłada sześcioosobowy ensemble, który szybko staje się jedną z największych muzycznych rewelacji epoki międzywojnia - Comedian Harmonists zdobywają publiczność na całym świecie, a w samych Niemczech, coraz bardziej zafascynowanych nazizmem, zyskują wysoko postawionych protektorów. Sielanka nie trwa jednak długo. Naziści dochodzą do władzy, w życie wchodzą ustawy norymberskie i rozpoczyna się masowa emigracja Żydów. Wśród uciekających jest też trzech członków Comedian Harmonists. Zespół przestaje istnieć.

Lekki ton opowieści i błahe teksty przebojów Comedian Harmonists celowo odwracają uwagę od problemu, który dla reżysera, JOSEPHA VILSMAIERA, był w "Odlotowym sekstecie" najważniejszy. Twórca, który już wcześniej odwoływał się w swoich obrazach do niemieckich mitów XX wieku, tym razem podjął próbę pokazania skutków nazizmu dla niemieckiej kultury. Historia popowego jak na tamte czasy zespołu odwoływała się do wojennych biografii setek innych artystów, często dużo większego kalibru, dla których w Niemczech po 1933 roku nie było już miejsca. Z pewnością nie udałoby się Vilsmaierowi tak wiarygodnie pokazać rodzącego się nazizmu, gdyby nie znakomici aktorzy. Ulrich Noethen za swoją rolę otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową, równie znakomicie wypadli aktor i bokser Ben Becker, znany z "Biegnij Lola biegnij" Heino Ferch, Heinrich Schafmeister, Max Tidof czy Kai Wiesinger - wszyscy oni otrzymali nagrodę zespołową podczas wręczenia Bavarian Film Awards. "Odlotowy sekstet" zdobył również nagrodę jury ekumenicznego w Karlowych Warach, Bavarian Film Award za reżyserię i pięć statuetek niemieckich Oscarów - obok Noethena wśród laureatów znaleźli się m.in. producent, montażysta i drugoplanowa aktorka Meret Becker, siostra Bena Beckera.
SERIALE

Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...