Ale kino+
alekino+
Film. OKO OBSERWATORA

OKO OBSERWATORA

Eye of the Beholder
thriller, Kanada/Wlk. Brytania/Australia, 1999, 100 min.
reżyseria: Stephan Elliott
obsada: Ashley Judd, Ewan McGregor, k.d. Lang, Patrick Bergin
Premiera w Ale kino+: 12.02.2006 r.
3.00
343
3 głosy | 732 miejsce w rankingu

Nawiązujący do hitchcockowskich tradycji ekstrawagancki dreszczowiec Stephana Elliotta, twórcy "Priscilli, królowej pustyni" . Głęboko zakonspirowany agent traci poczucie rzeczywistości i przechodzi na stronę osoby, którą miał inwigilować.

Ewan McGregor wciela się w funkcjonariusza wywiadu Jej Królewskiej Mości. Jest agentem tak bardzo tajnym, że nie ma nawet imienia i używa wyłącznie kryptonimu "Oko" (Eye). Otoczony skomplikowaną aparaturą do podsłuchów i inwigilacji Oko żyje w totalnej izolacji - nawet z przełożonymi kontaktuje się za pośrednictwem elektronicznych urządzeń. Nic dziwnego, że stan psychiczny szpiega jest, delikatnie mówiąc, niestabilny. Kilka lat temu od Oka odeszła żona wraz z małą córeczką. Szpieg wyobraża sobie często, że przebywa w towarzystwie dziecka i prowadzi z wyimaginowaną córką długie rozmowy. Tymczasem nowe zadanie Oka polegać ma na śledzeniu niejakiej Joanny Eris (Ashley Judd), kobiety podejrzanej o szantaż. Agent szybko przekonuje się jednak, że Joanna jest kimś więcej niż zwykłą szantażystką. Piękna kobieta uwodzi mężczyzn, aby ich później mordować - jest seryjnym zabójcą. Oko podróżuje w ślad za Joanną po całych Stanach Zjednoczonych i powoli ulega obsesyjnej fascynacji tajemniczą zbrodniarką. Ze śledzącego ją agenta, bohater zmienia się w niewidzialnego anioła stróża. Joanna nie ma pojęcia o istnieniu Oka, ale zakochany szpieg otacza ją dyskretną opieką, chroniąc przed niebezpieczeństwami i pomagając wymykać się z rąk policji.

STEPHAN ELLIOTT znany jest przede wszystkim jako autor błyskotliwej komedii gejowskiej, pamiętnej "Priscilli, królowej pustyni". W "Oku obserwatora", ekranizacji głośnej w latach 80. powieści Marca Behma, australijski reżyser sięga jednak po zupełnie inną konwencją. Krytycy dostrzegali w filmie inspirację Hitchcockiem, zwłaszcza "Oknem na podwórze" i "Zawrotem głowy", obrazami, które podobnie jak "Oko obserwatora", zbudowane są wokół motywów podglądania i voyeryzmu. Nieuniknione były także porównania z "Rozmową" F.F. Coppoli, klasycznym filmem o szpiegowaniu i podsłuchiwaniu. Przy wszystkich nawiązaniach do filmowych tradycji Stephan Elliott ma jednak swój oryginalny, indywidualny ton, a także parę popularnych, efektownych aktorów do dyspozycji; główne role w "Oku obserwatora" grają Ashley Judd i wielka gwiazda brytyjskiego kina, znany z "Trainspotting" Szkot Ewan McGregor.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...