Ale kino+
alekino+
Film. OKUPACJA

OKUPACJA

Occupation
wojenny, Wlk. Brytania, 2009, 89 min.
reżyseria: Nick Murphy
obsada: James Nesbitt, Nonso Anozie, Stephen Graham, Warren Brown
Premiera w Ale kino+: 9.09.2010 r.
4.00
343
16 głosy | 291 miejsce w rankingu
OKUPACJA

Jeden z najciekawszych projektów stacji BBC w ostatnich latach. Irak po inwazji z 2001 roku przedstawiony w serialu, którego każda część stanowi samodzielny, pełnometrażowy film.

W pierwszym z filmów akcja skupia się wokół losów trójki brytyjskich żołnierzy, którzy po okresie wyznaczonej służby z różnych powodów powracają do pokonanego, ale ciągle niepodbitego Iraku. Okazuje się zresztą, że nie są wyjątkami, a jedynie częścią poważnego zjawiska: jedni, korzystając ze swoich kontaktów, próbują robić tu interesy, inni zatrudniają się jako doświadczeni najemnicy, a niektórzy wracają z powodów os obistych. Wszyscy jednak czują to swoiste przyciąganie - uzależnienie od wojny. W domu, wśród swoich rodzin, żołnierze czują się wyobcowani. Szukają emocji, gry o najwyższą stawkę, towarzystwa kogoś, kto dzieli z nimi ekstremalne doświadczenia.

W pierwszym z filmów akcja skupia się wokół losów trójki brytyjskich żołnierzy, którzy po okresie wyznaczonej służby z różnych powodów powracają do pokonanego, ale ciągle niepodbitego Iraku. Okazuje się zresztą, że nie są wyjątkami, a jedynie częścią poważnego zjawiska: jedni, korzystając ze swoich kontaktów, próbują robić tu interesy, inni zatrudniają się jako doświadczeni najemnicy, a niektórzy wracają z powodów osobistych. Wszyscy jednak czują to swoiste przyciąganie - uzależnienie od wojny. W domu, wśród swoich rodzin, żołnierze czują się wyobcowani. Szukają emocji, gry o najwyższą stawkę, towarzystwa kogoś, kto dzieli z nimi ekstremalne doświadczenia.

Zrealizowany z dokumentalnym nerwem film pokazuje kraj, w którym temperatura społeczna i polityczna jest bliska wrzenia, choć przetoczyły się już przez niego "zwycięskie" armie, a sytuacja została w wieczornych wiadomościach określona z uspakajającym uśmiechem jako "opanowana". W którym wciąż funkcjonuje prawo dżungli, na każdym kroku robi się lewe interesy, a administracja jest nieudolna i skorumpowana.

W rozmowie przed filmem gośćmi Maxa Cegielskiego, dziennikarza, pisarza i podróżnika, będą: Władysław Zdanowicz - autor opowiadającej o polskiej misji w Iraku, książki "Misjonarze z dywanowa", oraz Jacek Kaczmarek - dziennikarz, korespondent wojenny podczas inwazji na Irak, współautor książki "Szum skrzydeł Izraela". Porozmawiają o tym, czy rzeczywistość iracka oglądana z perspektywy brytyjskiej różni się od tej, z którą zetknęli się polscy żołnierze i dziennikarze. Jak często uzależnienie od wojny i inne problemy psychologiczne występują wśród polskich uczestników misji? Jakie są ich główne motywacje do wyjazdu? Goście opowiedzą o tym, na ile rzeczywistość przedstawiona w filmie zgadza się z ich doświadczeniem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...