Ale kino+
alekino+
Film. Okupowani

Okupowani


serial polityczny, Szwecja, 2015
reżyseria: John Andreas Andersen
obsada: Eldar Skar, Henrik Mestad, Ingeborga Dapkunaite, Kristin Braut-Solheim, Ragnhild Gudbrandsen, Selome Emnetu
Premiera w Ale kino+: 2.12.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 48 miejsce w rankingu
Okupowani

Okupowani" to wielowarstwowy thriller polityczny, za którego produkcję odpowiadają twórcy m.in. ekranizacji "Wallandera" i trylogii "Millennium". Serial "Okupowani" tuż po światowej premierze, po raz pierwszy w telewizji w środy, od 2 grudnia, od 20:10 tylko w Ale kino+.

Niedaleka przyszłość. Stany Zjednoczone uniezależniły się od zagranicznych dostaw surowców i wycofały z NATO. Wojna domowa na Bliskim Wschodzie spowodowała wstrzymanie wydobycia w tym regionie. Norwegia, która pozostaje jednym z największych dostawców ropy naftowej i gazu, decyduje się na wstrzymanie eksploatacji złóż. Głównym impulsem do podjęcia tej decyzji jest dewastacja środowiska naturalnego, co Norwegia boleśnie uświadomiła sobie podczas huraganu "Maria". Żywioł zabił ponad 700 osób i spustoszył kraj. W obliczu zmian, Unia Europejska stanęła przed największym energetycznym kryzysem w historii.

Decyzja rządu Norwegii powoduje ostrą reakcję w stolicach państw europejskich i Moskwie. Rosja, we współpracy z Unią Europejską, przechodzi do działania. Zostaje porwany premier Norwegii, rosyjskie oddziały przejmują platformy wydobywające ropę na Morzu Północnym. W Norwegii rozpoczyna się rosyjska okupacja. Choć pokojowa i przeprowadzona "w białych rękawiczkach", budzi bunt wśród części społeczeństwa. Między rosyjskimi dygnitarzami, norweskimi politykami a grupami opozycyjnymi dochodzi do politycznej gry. Kogo nazwać zdrajcą, a kto będzie lojalny wobec siebie, najbliższych i kraju? Jak zachowa się naród pod obcymi rządami? Czy nowego znaczenia nabierze słowo patriotyzm?

"Okupowani" to najdroższy w historii Norwegii serial telewizyjny - budżet na nakręcenie 10 odcinków wyniósł prawie 11 mln euro. Produkcję sygnuje Jo Nesbø - popularny na całym świecie, w tym również w Polsce, norweski pisarz, autor bestsellerowych kryminałów jak "Czerwone gardło", czy wydane w tym roku "Krew na śniegu" i "Więcej krwi".

Nesbø jest pomysłodawcą fabuły serialu. Ta - mimo, że fikcyjna - wzbudziła wiele kontrowersji. Rosja potępiła serial argumentując, że kreuje krzywdzące stereotypy. Jednak pomysł na "Okupowanych" pojawił się dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. W tym czasie życie dopisało swój rozdział: Rosja zajęła Krym, a na wschodnich krańcach Ukrainy wybuchła wojna domowa. Jak wspomina Jo Nesbø w rozmowie z Guardianem: Kiedy przedstawiłem swój pomysł na serial, spotkałem się z zarzutem, że jest zbyt naciągany. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazały, że nawet najbardziej szalony scenariusz może się stać realny.

Za produkcję odpowiada studio Yellow Bird, specjalizujące się w wysokiej klasy znakomitych serialach i filmach. Dość, by przywołać szwedzkie i brytyjskie ekranizacje "Wallandera", czy serial kryminalny "Irene Huss", które premierowo w Polsce pokazywało Ale kino+. To również ze stajni Yellow Bird wyszły adaptacje trylogii "Millennium".

ODCINKI

Okupowani odc. 3
Okupowani odc. 4
Okupowani odc. 5
Okupowani odc. 6
Okupowani odc. 7
Okupowani odc. 8
Okupowani odc. 9
Okupowani odc. 10
Okupowani odc. 1
Okupowani odc. 2
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...