Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ONA MNIE NIENAWIDZI

ONA MNIE NIENAWIDZI

She Hate Me
komediodramat, USA, 2004, 138 min.
reżyseria: Spike Lee
obsada: Anthony Mackie, Ellen Barkin, Kerry Washington, Monica Bellucci
Premiera w Ale kino+: 5.05.2007 r.
4.33
343
13 głosy | 135 miejsce w rankingu

Spike Lee o bezrobotnym absolwencie Harvardu, który decyduje się za duże pieniądze zapładniać wysoko postawione lesbijki.

Jack Armstrong (Anthony Mackie), absolwent biologii na Harvardzie, pracuje jako vice prezes znanej i cieszącej się dobrą renomą firmy farmaceutycznej. Kiedy jednak firma zaczyna mieć problemy, Jack nie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami prezesów. Zamiast tuszować nieścisłości i walczyć o zachowanie stanowiska, postanawia rozwiązać pewną bardzo kontrowersyjną służbową zagadkę. Za swój "niezdrowy" zapał zostaje zwolniony z pracy, co - jak to zwykle bywa - uruchamia lawinę nieszczęść. Wygodnie żyjący do tej pory Jack musi teraz borykać się z kłopotami finansowymi, walczyć o odzyskanie zamrożonych oszczędności i w dodatku pozbierać się po odejściu swojej narzeczonej, Fatimy (Kerry Washington), która - jak się okazało - woli kobiety. Szczęśliwa w nowym, lesbijskim związku Fatima składa mu jednak propozycję nie do odrzucenia. Jest bowiem jedna rzecz, którą ma Jack, a której nie może mieć ona i jej partnerka. A ponieważ obie panie chcę powiększyć swoją rodzinę, proponują Jackowi kilka tysięcy dolarów za zapłodnienie. Przymierający już prawie głodem Jack zgadza się, a ponieważ wkrótce znajduje się więcej "pań w potrzebie", interes szybko się rozkręca. Jak wiadomo jednak: wszystko co dobre, szybko się kończy i Jack pewnego dnia spostrzega, że jego życie stało się bardzo skomplikowane. Zwłaszcza, że jedną z zapłodnionych jest córka mafii, Simona Bonasera (Monica Bellucci).

"Ona mnie nienawidzi" to jeden z ostatnich filmów SPIKE'A LEE, pierwszego czarnoskórego reżysera z Hollywood, który wypracował sobie całkowitą artystyczną niezależność. Dziś Lee stawiany jest w jednym rzędzie z takimi niezależnymi twórcami, jak Werner Herzog, John Sayles, Jim Jarmusch, Robert Altman czy niedawno odkrytymi Toddem Solondzem i Davidem Gordonem Greenem.

Przewrotny obraz "Ona mnie nienawidzi" dość znacznie podzielił krytyków. Niektórzy uznali film za jeden z najsłabszych w karierze Lee, inni wskazywali na wyraźny nawias, który fabułę każe traktować jedynie jako pretekst do podanych nie-wprost treści. Roger Ebert pisał nawet: "Spike Lee z pewnością przewidział wszystkie te krytyczne uwagi. Jest znakomitym reżyserem. Jest - z pewnością - świadomy wszystkich słabości swojej fabuły. Jest wreszcie - na miłość boską - absolwentem wydziału filmowego na Harvardzie. Pytanie brzmi więc: po co nakręcił taki film?" Według Eberta Lee - tkając swoją opowieść z dość stereotypowych zachowań, oczywistych rozwiązań i mało wiarygodnych zwrotów akcji - po raz kolejny rozprawił się ze społecznymi stereotypami: dotyczącymi zarówno mniejszości seksualnych, jak i podziałów rasowych. Takie opinie film zebrał również w Wenecji, gdzie pokazywany był w ramach festiwalu.

Główną rolę w "Ona mnie nienawidzi" zagrał Anthony Mackie, który jako aktor debiutował w filmie "8. mila" (2002), opowiadającym o życiu Eminema. Tuż przed premierą "Ona mnie nienawidzi" Mackie otrzymał nominację do Independent Spirit Award za rolę w filmie "Brother to Brother". W filmie Lee partnerowała mu m.in. Kerry Washington, znana z "Ostatniego króla Szkocji" czy "Raya", a w drugoplanowych rolach wystąpili m.in. Monica Bellucci, John Turturro i znana ze znakomitych "Palindromów" Solondza Ellen Barkin.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...