Ale kino+
alekino+
Film. ONI

ONI

The Faculty
horror, USA, 1998, 120 min.
reżyseria: Robert Rodriguez
obsada: Clea DuVall, Elijah Wood, Famke Janssen, Josh Hartnett, Salma Hayek
Premiera w Ale kino+: 10.12.2006 r.
4.00
343
4 głosy | 802 miejsce w rankingu

W przeciętnym liceum dzieją się niezwykłe rzeczy: nauczyciele mordują się nawzajem, trupy zmartwychwstają, a uczniowie drastycznie zmieniają osobowość.

W stanie Ohio leży niczym nie wyróżniająca się państwowa szkoła średnia Herrington High. Jeden z uczniów, niezbyt popularny Casey (Elijah Wood) znajduje pewnego dnia na boisku dziwną larwę. Znaleziskiem szczególnie zaskoczony jest nauczyciel biologii, który podejrzewa, że chłopak odkrył właśnie nowy, nieznany dotąd gatunek. Od tego momentu w szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Casey, wraz z Delilah (Jordana Brewster), redaktorką szkolnej gazetki, stają się przypadkowymi świadkami zamordowania szkolnej pielęgniarki przez dwóch nauczycieli. Dodatkowo w szkolnej szafie znajdują ciało kolejnej nauczycielki. Przerażeni uciekają, a Casey zawiadamia policję. Nikt jednak nie wierzy w jego niesamowitą opowieść, zwłaszcza że następnego dnia okazuje się, że siostra Harper (Salma Hayek) żyje i ma się dobrze. Tymczasem w szkole rozpoczynają się badania uczniów, które kończą się gwałtownymi zmianami ich osobowości. Coraz więcej uczniów i nauczycieli zaczyna zachowywać się jak niewolnicy. Casey i Delilah podejrzewają, że ma to coś wspólnego ze znalezioną larwą. Szybko staje się jasne, że szkoła została zaatakowana przez obcych, którzy przejmują kontrolę nad ludźmi wnikając w ich ciała. Casey i Delilah, wraz z grupką przyjaciół: Stokley (Clea DuVall), Zeke'iem (Josh Hartnett), Marybeth (Laura Harris) i Stanem (Shawn Hatosy) postanawiają stanąć w obronie swojej ludzkiej tożsamości, szkoły, a w rezultacie również całej planety.

"Oni" to kolejny po "Desperado" i "Od zmierzchu do świtu" film ROBERTA RODRIGUEZA, który podbił serca publiczności i kolejny, w którym zagrała Salma Hayek, jedna z ulubionych aktorek reżysera. Rodriguez znany jest zresztą z przywiązania do ludzi, z którymi pracuje. Wielokrotnie obsadzał w swoich filmach Antonio Banderasa, stale zaprasza do współpracy meksykańskiego operatora Guillermo Navarro, a wszystkie niemal swoje filmy wyprodukował wraz z żoną Elizabeth Avellan (z którą dziś jest już w separacji). Rodriguez chętnie angażuje zresztą do pracy rodzinę i przyjaciół - być może też z tego powodu uważany jest za jednego z... najtańszych reżyserów w Ameryce. Jego najdroższy film kosztował 35 milionów dolarów, a większość nie przekroczyła 20-milionowego budżetu. Do historii przeszedł jeden z jego pierwszych obrazów "El Mariachi, czyli kariera klezmera" ("Desperado" to kontynuacja tej opowieści), który kosztował w sumie 7 tysięcy dolarów. Na czas jego realizacji Rodriguez stał się reżyserem, scenarzystą, montażystą, operatorem i dźwiękowcem. "El Mariachi" zyskał ponadto sławę najtańszego filmu, do którego prawa nabyła wielka wytwórnia hollywoodzka (wszedł na ekrany za pośrednictwem Columbia Pictures) oraz pierwszego amerykańskiego filmu, który w USA rozpowszechniony był w hiszpańskiej wersji językowej.

Nominowani do Alma Award i Saturna "Oni", przy których Rodriguez swoim zwyczajem pracował również nad produkcją, montażem, dźwiękiem i efektami specjalnymi, stał się trampoliną do kariery m.in. dla Elijaha Wooda, który trzy lata później zagrał jedną z głównych ról w trylogii "Władca Pierścieni" i Josha Hartnetta, jednego z czołowych młodych amantów Hollywood ("Apartament", "Sin City", "Zabójczy numer", "Czarna Dalia"), dla którego był to zaledwie trzeci film w karierze. Równie dobrze poradziły sobie panie: Clea DuVall zagrała później w "21 gramach", "Przerwanej lekcji muzyki" i "The Grudge - Klątwa", zaś Jordana Brewster, znana m.in. z "Szybcy i wściekli", gra jedną z głównych ról w horrorze "Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...