Ale kino+
alekino+
Film. Operacja "Samum"

Operacja "Samum"


film sensacyjny, Polska, 1999, 88 min.
reżyseria: Władysław Pasikowski
obsada: Anna Korcz, Bogusław Linda, Gustaw Holoubek, Marek Kondrat, Olaf Lubaszenko, Radosław Pazura
Premiera w Ale kino+: 28.01.2014 r.
343
Operacja "Samum"

Widzowie znają na pamięć przygody rozmaitych szpiegów serwowane przez kino niemal od początków jego istnienia. Dramat sensacyjny Władysława Pasikowskiego to przeniesienie na ekran autentycznych, choć mało znanych wydarzeń, których uczestnikami byli agenci polskiego wywiadu.

Przełom lat 80. i 90. Napięta sytuacja między Irakiem a USA sprawia, że wojna w Zatoce Perskiej wisi na włosku. Niestety w rękach tamtejszych służb wywiadowczych znajdują się wciąż amerykańscy szpiedzy i CIA prosi polski wywiad o pomoc w ich wywiezieniu. W sam środek tej międzynarodowej afery wplątuje się nieświadomy niczego emerytowany as polskich służb specjalnych Józef Mayer (Marek Kondrat). Jego nagły powrót do czynnej służby podyktowany jest osobistymi przyczynami - syn Paweł (Radosław Pazura), wskutek niejasnych kontaktów z piękną agentką Mossadu Karen (Anna Korcz), trafia do więzienia w Iraku. Mayer nie zdaje sobie sprawy, że jego prywatna misja jest cynicznie wykorzystywana przez jego byłych szefów. Ma on odwrócić uwagę tamtejszych służb od kierowanej przez dwóch polskich agentów - Brońskiego (Bogusław Linda) i Kosińskiego (Olaf Lubaszenko) - operacji ratowania amerykańskich szpiegów.

Na początku lat 90. tę tajną akcję opisał "Washington Post", a ówczesny, rzeczywisty szef polskiego wywiadu Gromosław Czempiński - po początkowych oporach - został konsultantem "Operacji Samum". Autentyczne wydarzenia posłużyły jednak tylko za punkt wyjścia dla filmowego scenariusza pióra Macieja Dutkiewicza ("Nocne graffiti", "Fuks") i Tomasza Bruttera ("Ekstradycja", "Tam, gdzie żyją Eskimosi"), który w dużej mierze relacjonuje fikcyjne fakty. Irak w filmie WŁADYSŁAWA PASIKOWSKIEGO ("Kroll", "Psy") "zagrała" Turcja, a muzykę skomponował sam Goran Bregovic ("Arizona Dream", "Underground"). Jednym z producentów filmu został - po raz pierwszy w swojej karierze - odtwarzający rolę główną Marek Kondrat. Po raz pierwszy też w polską realizację zaangażowała się wytwórnia filmowa z Hollywood - Warner Bros.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...