Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Opór

Opór

Defiance
film wojenny, USA, 2008, 131 min.
reżyseria: Edward Zwick
obsada: Alexa Davalos, Allan Corduner, Daniel Craig, George MacKay, Iben Hjejle, Jamie Bell, Kate Fahy, Liev Schreiber, Mark Feuerstein, Mia Wasikowska, Tomas Arana
Premiera w Ale kino+: 1.01.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 33 miejsce w rankingu
Opór

Rok 1941. Armia Hitlera ma Europę u stóp. Na okupowanych przez nazistów terenach Żydzi padają ofiarami masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku ginie niemal cała rodzina Bielskich.

Przy życiu zostaje jedynie czterech braci: Tewje (Daniel Craig), Aleksander "Zus" (Liev Schreiber), Asael (Jamie Bell) i mały Aron (George MacKay). Po ucieczce do lasu bracia formują oddział partyzancki, który ma walczyć z hitlerowcami i kolaborantami. Początkowo nieliczna grupa szybko powiększa się o uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Bracia przyjmują praktycznie wszystkich, również kobiety, dzieci i zniedołężniałych starców. Kryjówka w Puszczy Nalibockiej rozrasta się do osady, zwanej "leśnym Jeruzalem". Jej przywódcą zostaje rozważny i odpowiedzialny Tewje, a jego głównym celem staje się obrona chroniących się w lesie Żydów. Innego zdania jest porywczy i impulsywny Zus, który chce walczyć z Niemcami. Między braćmi dochodzi do konfliktu i ich drogi rozchodzą się.

Dawid Bielski, jego żona i ich dwanaścioro dzieci byli jedyną żydowską rodziną we wsi Stankiewicze pod Nowogródkiem. Do 1939 roku ziemie te należały do Polski, po 17 września zostały włączone do ZSRR, a w czerwcu 1941 roku zajęli je Niemcy. Po śmierci rodziców, a potem córki i żony były kapral Wojska Polskiego Tewje Bielski oraz jego trzej bracia schronili się w Puszczy Nalibockiej. Założyli największy żydowski oddział partyzancki w trakcie II wojny. Wkrótce chęć walki z Niemcami i odwetu przerodziły się w poświęcenie w ratowaniu jak największej liczby Żydów. W lesie tworzyli więc osady, w których z czasem powstał prowizoryczny szpital, młyn, piekarnia, łaźnia, a nawet teatr i synagoga, dzieci chodziły do szkoły, kobiety pracowały i walczyły u boku mężczyzn. W "leśnych Jeruzalem" do końca wojny przetrwało 1200 Żydów, w tym Tewje i Zus, którzy wyemigrowali do Palestyny, a po przeprowadzce do Nowego Jorku prowadzili skromne życie jako kierowcy. Tylko Asael Bielski zginął walcząc w Armii Rosyjskiej pod Królewcem. Pozostali bracia niechętnie mówili o przeszłości i dopiero ludzie przez nich ocaleni przypomnieli o ich zasługach.

Więcej światła na historię białoruskich partyzantów rzuciły badania historyków. Najsłynniejszą z publikacji na ten temat była książka dr Nechamy Tec z uniwersytetu w Connecticut "Defiance: The Bielski Partisans". Na pracę Tec natrafił Clayton Frohman, scenarzysta ("Szalona odwaga", "Jackie Robinson" i "Niemoralni"), który wychowywał się w kulturze żydowskiej i dużo czytał o Holokauście, ale nigdy wcześniej nie słyszał wcześniej o partyzantach Bielskich. Postanowił zrealizować film, w którym pokazałby, że Żydzi byli nie tylko biernymi ofiarami, ale także ofiarnymi i odważnymi żołnierzami. Frohman zainteresował projektem producenta, scenarzystę i reżysera EDWARDA ZWICKA ("Chwała", "Wichry namiętności" "Ostatni samuraj"), którego fascynują postacie i wydarzenia pozostające w cieniu, nieodkryte. W ujęciu Zwicka "Opór" jest epicką opowieścią o rodzinie, honorze, zemście i chęci przetrwania, które scementowały wspólnotę i zagwarantowały ocalenie. Twórcy dołożyli starań, aby wiarygodnie oddać realia trzyletniej walki oraz życia w ukryciu i w poczuciu osaczenia. Dużo czasu poświęcono ukazaniu aspektów codziennej egzystencji w lesie, temu jak ludzie dzielili między siebie zajęcia, jak zdobywali środki do życia i lekarstwa.

Bielscy to bohaterowie z krwi i kości. W ich relacjach widać oddanie i lojalność, ale też rywalizację. Przewodzący im Tewje ma charyzmę, skłonność do rządzenia twardą ręką, ale przeżywa też chwile słabości. W tej roli wystąpił Daniel Craig, znany z kreacji Jamesa Bonda w najnowszych filmach serii "Casino Royale" i "007 Quantum of Solace" oraz z takich tytułów, jak "Monachium" czy "Przetrwać tę miłość". Towarzyszy mu Liev Schreiber ("Miłość w czasach zarazy", "Malowany welon") jako waleczny Zus, który tak bardzo pragnie zemsty, że opuszcza braci i przyłącza się do partyzantów Czernyszewa. W trzeciego z braci Bielskich, Asaela, wcielił się niezapomniany odtwórca tytułowej roli w filmie Stephena Daldry'ego "Billy Elliot", nagrodzony m.in. BAFTĄ Jamie Bell ("Sztandar chwały", "Hallam Foe").

Operatorem "Oporu" jest dwukrotnie nominowany do Oscara Eduardo Serra ("Dziewczyna z perłą", Krwawy diament"), scenografię stworzył Dan Weil ("Tożsamość Bourne'a"), a kostiumy zaprojektowała laureatka Oscara Jenny Beavan ("Gosford Park", "Pokój z widokiem"). Poruszające kompozycje do filmu napisał James Newton Howard, który wcześniej współpracował z Edwardem Zwickiem przy "Krwawym diamencie". Za muzykę do "Oporu" zdobył 8. nominację do statuetki Akademii i 4. do Złotego Globu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...