Ale kino+
alekino+
Film. Opowieść podręcznej

Opowieść podręcznej

Handmaid's Tale
thriller, USA/Niemcy, 1990, 104 min.
reżyseria: Volker Schlondorff, Volker Schlöndorff
obsada: Aidan Quinn, Faye Dunaway, Natasha Richardson, Robert Duvall
Premiera w Ale kino+: 16.03.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 37 miejsce w rankingu
Opowieść podręcznej
1
2

Prezentowana na festiwalu w Berlinie futurystyczna wizja totalitarnego państwa w ujęciu niemieckiego reżysera Volkera Schlöndorffa, autora m.in. "Blaszanego bębenka". W rolach głównych występują: Faye Dunaway, Natasha Richardson i Robert Duvall.

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Republice Gilead, utworzonej po wojnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Zabronione jest tu niemal wszystko, co nie pasuje do "jedynej słusznej koncepcji" totalitarnego państwa: homoseksualizm, cudzołóstwo i prostytucja, kolorowe pisma dla kobiet, a nawet oryginalny, indywidualny ubiór. Ponieważ powietrze jest skażone radioaktywnie, większość kobiet nie może mieć dzieci. Rząd wyznacza więc "płodne" dziewczyny, tak zwane "Podręczne", by rodziły potomków wpływowym, bezdzietnym rodzinom. W tym celu umieszcza je w domach notabli, mających je zapłodnić. Jedną z nich jest Kate (Natasha Richardson), złapana na próbie ucieczki do Kanady.

Autorem filmu jest VOLKER SCHLÖNDORFF, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, jedna z głównych postaci tzw. Nowego Kina Niemieckiego. W swojej bogatej twórczości wiele miejsca poświęcił historii i tożsamości swojego narodu. Znany jest przede wszystkim z szeregu ekranizacji wybitnych dzieł literackich: "Utraconej cześci Katarzyny Blum", "Śmierci komiwojażera" czy "Miłości Swanna". Za adaptację "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa (1979) został doceniony Złotą Palmą w Cannes oraz Oscarem® dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...