Ale kino+
alekino+
Film. Opowieści, które żyją tylko w pamięci

Opowieści, które żyją tylko w pamięci

Histórias que só existem quando lembradas
film obyczajowy, Brazylia, 2011
reżyseria: Julia Murat
obsada: Lisa Fávero, Lisa Fávero, Ricardo Merkin, Sonia Guedes
Premiera w Ale kino+: 8.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu
Opowieści, które żyją tylko w pamięci

Film, uhonorowany Nagrodą Publiczności 7. edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+, to zainspirowana lokalną legendą poetycka historia wioski w brazylijskim interiorze, gdzie czas dawno stanął w miejscu.

Wyczekując z utęsknieniem deszczu ostatni żyjący mieszkańcy fikcyjnej Jotuomby spędzają czas na rozmowach, grze w bule i wspólnych posiłkach. Pewnego dnia do zamkniętej społeczności przybywa Rita, młoda fotografka zafascynowana aurą zastygłego w czasie miejsca. Dziewczyna tchnie nowe życie w uśpioną osadę, wnosząc do codzienności starszych ludzi delikatny urok młodzieńczej radości. Jednak gdy zacznie dopytywać się o klucz do zamkniętego cmentarza, mieszkańców ogarnie niepokój. Ich najgłębiej skrywana tajemnica ujrzy światło dzienne.

Brazylijska reżyserka JULIA MURAT stworzyła piękną i pełną ciepła baśń o cyklu odradzającego się życia, o której "The Hollywood Reporter" napisał: "Uwodzi i wprowadza w stan słodkiego odurzenia, a prestiżowe "Variety" określało go, jako "wizualnie imponujący". Zagubiona w czasie i przestrzeni Jotuomba, której mieszkańcy żyją wspomnieniami minionych dni przywodzi na myśl literackie klimaty realizmu magicznego, ze słynnym Macondo ze "Stu lat samotności" Marquesa na czele. Niepowtarzalną atmosferę filmu tworzą nastrojowe kadry przypominające zbiór starych fotografii, które reżyserka umiejętnie łączy z nowoczesną muzyką m.in. zespołu Franz Ferdinand, a miękkie, czarno-białe zdjęcia Rity w tradycyjnej technice fotografii otworkowej pozwalają widzowi zajrzeć w głąb duszy mieszkańców niezwykłej osady. Pełen alegorii i symboli film Julii Murat skrywa uniwersalne przesłanie o wartości tkwiącej w przekazywaniu tradycji i przechowywaniu wspomnień. "Opowieści" zdobyły wiele nagród, oprócz tej na festiwalu FILMY ŚWIATA ale kino+, wyróżniono je także m.in. w San Sebastian (Specjalne wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos), czy w Ljubljanie (Nagroda FIPRESCI).


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA - OPOWIEŚCI, KTÓRE ŻYJĄ TYLKO W PAMIĘCI (materiał wideo 12:00 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Filmy Świata

SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...