Ale kino+
Miesiąc z miniserialem
Film. Oskar

Oskar

Oscar
komedia, Francja, 1967, 85 min.
reżyseria: Edouard Molinaro
obsada: Agathe Natanson, Claude Rich, Louis de Funes, Mario David
Premiera w Ale kino+: 15.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 453 miejsce w rankingu
Oskar

"Oskar" to zwariowana komedia pomyłek w reżyserii dwukrotnie nominowanego do Oscara Edouarda Molinaro, twórcy kultowej "Klatki szaleńców". W popisowej roli gwiazda francuskiej komedii, Louis de Funes.

To miał być zwykły dzień w firmie Bertranda Barniera (Louis de Funes). Ale nie jest: z samego rana księgowy, Christian Martin (Claude Rich), żąda ogromnej podwyżki, mówiąc, że zamierza się ożenić i potrzebne mu są pieniądze. Gdy Barnier odmawia, księgowy oświadcza, że dokonał w firmie oszustw na milionową skalę. Szantażuje szefa, że ewentualny donos na policję zainteresuje urząd skarbowy. Informuje go również, że wybranką jego serca jest... córka Barniera, Colette (Agathe Natanson). A to dopiero początek niespodzianek ...

Komediowy "Oskar" powstał na podstawie niezwykle popularnej sztuki teatralnej Claude'a Magniera. Jeszcze większy sukces frekwencyjny odniosła ekranizacja. W samej tylko Francji obejrzało ją ponad 6 milionów widzów, co dało "Oskarowi" drugą pozycję na liście najpopularniejszych tytułów 1967 roku (pierwsze miejsce zajęły "Wielkie wakacje" również z de Funesem). Reżyserii sztuki podjął się EDOUARD MOLINARO, autor komedii "Polowanie na mężczyznę" z Jeanem-Paulem Belmondo, "Mój wujaszek Beniamin" z Jacquesem Brelem a także "Klatki szaleńców", za którą otrzymał dwie nominacje do Oscara. Prawie trzydzieści lat później o remake "Oskara" pokusił się Mike Nichols. Film powstał w 1991 roku, a w roli Bertranda Barniera wystapił Sylvester Stallone.

Louis de Funes pochodził ze zubożałej hiszpańskiej rodziny, która na początku XX wieku przeniosła się do Francji. Karierę zaczynał od występów w paryskich klubach. Gdy zmarł w 1983 roku miał na koncie ponad 150 filmowych ról. I choć jedyną nagrodą, którą mu przyznano, był honorowy Cezar, to de Funes do dziś pozostaje kultową postacią francuskiej komedii. Do jego niezapomnianych ról należą m.in. cykl o żandarmie z Saint-Tropez, a także filmy: "Wielka włóczęga", "Skrzydełko czy nóżka", "Skąpiec" czy "Przygody Rabina Jakuba".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

KOMENTARZE - ARCHIWUM


Undercover

Autostopowicz
postów: 1
05.08.2012 18:15
CYTUJ

Mike Nichols? Czy to nie chodzi czasem o Johna Landisa?


Administrator
forum
06.08.2012 12:05
CYTUJ

Drogi Undercover, w opisie filmu widnieje John Landis, czy możesz doprecyzować pytanie?


Undercover

Autostopowicz
postów: 1
11.08.2012 13:35
CYTUJ

Ja widzę następujący fragment w drugim akapicie: "Prawie trzydzieści lat później o remake "Oskara" pokusił się Mike Nichols. Film powstał w 1991 roku, a w roli Bertranda Barniera wystapił Sylvester Stallone."
Tylko ja to widzę?


Administrator
forum
14.08.2012 07:26
CYTUJ

Undercover, jeśli patrzysz na stronę, której adres widnieje pod linkiem powyżej, to obawiam się, że tylko Ty widzisz akapit, który cytujesz :-)

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.