Ale kino+
alekino+
Film. OSŁAWIONA

OSŁAWIONA

Notorious
dramat szpiegowski, USA, 1946, 97 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Cary Grant, Claude Rains, Ingrid Bergman, Louis Calhern
Premiera w Ale kino+: 12.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 616 miejsce w rankingu

Alicia, nadużywająca alkoholu i mężczyzn córka hitlerowskiego szpiega, podejmuje się trudnej misji dla rządu Ameryki.

Pomysł zrealizowania "Osławionej" ALFREDOWI HITCHCOCKOWI podsunął jeszcze podczas trwania II wojny światowej producent Hal Wallis, któremu spodobało się opowiadanie "The Song of the Dragon" młodego autora publikującego w "Saturday Evening Post". Z pierwowzoru Hitchcock i scenarzysta Ben Hecht postanowili wziąć tylko pomysł na dwójkę głównych bohaterów i dobudować do nich zupełnie nową fabułę. Jej clue miał być wątek uranu, podstawowego składnika bomby atomowej. Producent uznał pomysł za absurdalny - był to rok 1944, a więc pierwsza bomba atomowa nie spadła jeszcze na Hiroszimę - i wycofał się z projektu. Po zakończeniu wojny Hitchcock doprowadził jednak do realizacji scenariusza (sam został producentem), a po premierze zebrał nie tylko znakomite recenzje, ale też gratulacje od współpracowników Wallisa zachwyconych pomysłem z uranem.

Główna bohaterka, Amerykanka Alicia Huberman (Ingrid Bergman) ma równie nieudaną przeszłość (okazało się, że jej ojciec był hitlerowskim szpiegiem), jak i teraźniejszość (spędza czas na upijaniu się w barach i romansowaniu z przypadkowymi mężczyznami). Z apatii wyrywa ja propozycja agenta FBI Delvina (Cary Grant), który chce, aby Alicja podjęła współpracę z wywiadem USA. W Rio de Janeiro przebywa ponoć grupa zbiegłych nazistów, wśród których jest stary przyjaciel ojca Alicii, Alexander Sebastien (Claude Rains). Dziewczyna miałaby wkraść się w jego łaski, aby pozyskać informacje o planach wojennych zbrodniarzy - FBI podejrzewa, że Niemcy przechowują tam uran potrzebny do skonstruowania broni jądrowej. Alicja zgadza się. Wraz z Delvinem wyjeżdża do Rio, gdzie szybko zakochuje się w agencie. Na potrzeby misji wychodzi jednak za mąż ze Sebastiena (na co Delvin z miejsca się godzi). Teraz Alicia musi odebrać mężowi kluczyk do piwnicy, w której w butelkach po winie przechowywany jest uran.

Znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę film - "Osławiona" zdobyła dwie nominacje do Oscara i trafiła do konkursu głównego w Cannes - wzbudził ogromny niepokój zarówno wśród funkcjonariuszy FBI, jak i u niemieckiego dystrybutora. Wywiad USA nie był zadowolony, że Hitchcock w ten sposób rozpowszechnia wiedzę o uranie, a w Niemczech "Osławiona" trafiła do kin poważnie zmodyfikowana - podczas opracowywania dubbingu banda nazistów została zamieniona na... szajkę handlarzy narkotykami. Wersję autorską niemiecka widownia mogła zresztą zobaczyć dopiero po 23 latach. Hitchcock natomiast po raz kolejny udowodnił, że w mistrzowski sposób potrafi żonglować motywami i gatunkami. "Osławiona" bowiem to wyjątkowe połączenie sensacyjnej intrygi, zawiłego romansu i spraw publicznych, którymi Ameryka żyła tuż po wojnie. Genialny reżyser, który jak zwykle pojawia się w filmie na ułamek sekundy (pije wino na przyjęciu) wspominał, że tak oryginalny pomysł wątku z uranem podsunął mu dr Robert Millikan, zdobywca Nagrody Nobla, którego Hitchcock i Hecht zapytali, jak zrobić bombę atomowa. Podobno naukowiec odmówił wówczas odpowiedzi, ale wspomniał, że jednym ze składników jest uran, który można przechowywać nawet w butelkach po winie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...