Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Oslo, 31 sierpnia

Oslo, 31 sierpnia

Oslo, 31. August
dramat, Norwegia, 2011, 95 min.
reżyseria: Joachim Trier
obsada: Anders Danielsen Lie, Hans Olav Brenner, Ingrid Olava
Premiera w Ale kino+: 30.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 52 miejsce w rankingu
Oslo, 31 sierpnia
1
2

Jeden dzień z życia pogrążonego w melancholii Andersa, który wychodzi na przepustkę z ośrodka odwykowego dla narkomanów, by skonfrontować się z dawnym życiem. Mężczyzna wędruje ulicami Oslo zmagając się z demonami przeszłości i spotykając z rodziną oraz przyjaciółmi, których zawiódł. Z tych migawek wyłania się przejmujący portret pokolenia współczesnych trzydziestolatków.

Ostatni dzień lata. 34-latek Anders (Anders Danielsen Lie), od 6 lat zmagający się z uzależnieniem od narkotyków, dostaje przepustkę z lecznicy, by odbyć rozmowę o pracę. Jego odwyk się kończy i ma szansę zacząć życie na nowo. Ta perspektywa napawa go jednak lękiem, ma poczucie, że niczego nie osiągnął, a nazbyt wiele zmarnował. Próbuje przełamać rozpaczliwe poczucie samotności i instynktownie szuka kontaktu z dawnymi znajomymi, byłą dziewczyną, siostrą. Te spotkania nie przyniosą jednak ani bliskości, ani ukojenia. Spotykani po latach rówieśnicy Andersa sami wydają się wypaleni, uwikłani w sieć zobowiązań, kredyty, dzieci, nielubianą pracę. Otoczeni designerskimi gadżetami i codziennymi rytuałami z trudem maskują pustkę swojej egzystencji. Tłem tych peregrynacji jest tytułowe Oslo, które urasta do rangi kolejnego bohatera filmu. Jedynie rozświetlone słońcem późnego lata miasto zdaje się przyjmować Andersa bez żadnych oczekiwań czy obaw, jedynie z nim bohater jest w stanie nawiązać coś na kształt osobistej relacji.

"Oslo, 31 sierpnia" to drugi, po docenionym "Reprise", pełnometrażowy film JOACHIMA TRIERA (jest dalekim krewnym Larsa von Triera), który - jak pisał pewien krytyk - "zniweczył wiarę w sens życia po trzydziestce". Norwesko-duński reżyser prawie 50 lat po obrazie Louisa Malle'a "Błędny ognik" sięgnął w nim do inspiracji powieścią Pierre'a Drieu La Rochelle'a. Przedwojenną, paryską historię o podróży do kresu depresji przeniósł we współczesność i nasycił osobistym doświadczeniem, w czym wsparł go scenarzysta i wieloletni przyjaciel Eskil Vogt. Sposób pokazywania miasta i oszczędna, z lekka stylizowana forma także prowadzą francuskim tropem ku dziełom Nowej Fali, czy obrazom takich twórców, jak Robert Bresson i Eric Rohmer, o czym wprost opowiada sam reżyser w wywiadach. Trier zdobył za ten film najważniejszą norweską nagrodę Amanda.

Głównemu bohaterowi tej przejmującej historii użyczył imienia i twarzy Anders Danielsen Lie, młody norweski aktor, który wystąpił już w poprzednim obrazie Triera. Lie pochodzi z aktorskiej rodziny i choć z wykształcenia jest lekarzem, a z zamiłowania muzykiem, to film upomniał się o niego wcześnie - jako 11-latek zagrał w "Hermanie" Erica Gustavsona. Rozgłos i uznanie przyniosła mu wspomniana rola w nagradzanym "Reprise". Pełną emocjonalnych niuansów kreacją w "Oslo, 31 sierpnia" potwierdził swój talent, co przypieczętowała aktorska nominacja do nagrody Amanda.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ - OSLO, 31 SIERPNIA (materiał wideo 15:10 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Intymność

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...