Ale kino+
alekino+
Film. ÓSMY DZIEŃ

ÓSMY DZIEŃ

Le Huitieme jour
komediodramat, Belgia/Francja/Wlk. Brytania, 1996, 113 min.
reżyseria: Jaco van Dormael
obsada: Daniel Auteuil, Helene Roussel, Miou-Miou, Pascal Duquenne
Premiera w Ale kino+: 5.02.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
1
2

Porównywana do "Rain Mana" historia niezwykłej przyjaźni, zdobywca Złotej Palmy w Cannes dla najlepszych aktorów.

Pewnej nocy pod koła rozpędzonego samochodu biznesmena Harry'ego (Daniel Auteuil) wpada pies. Zwierzę ginie, ale za chwilę pojawia się jego pan - a może raczej przyjaciel. Czworonóg należał do George'a (Pascal Duquenne), młodego człowieka z zespołem Downa, który uciekł z zakładu dla upośledzonych umysłowo. Chłopak chce odnaleźć swoją matkę, ale nie wie, że od dawna ona nie żyje. Harry postanawia - z poczucia przyzwoitości - zająć się George'em, dopóki nie zapewni mu należytej opieki. Początkowa nieufność i zakłopotanie Harry'ego, w jakie wpędza go spontaniczna uczuciowość chłopaka, zaczynają przeradzać się w przywiązanie. Z czasem George staje się dla Harry'ego - samotnego niewolnika biznesu, który dla zawodowej kariery poświęcił miłość żony i dzieci - największym przyjacielem. I choć George wypełnia pustkę w życiu Harry'ego, a Harry zapewnia mu pełną troski i miłości opiekę, choroba George'a wystawia ich relację na próbę.

"Ósmy dzień", drugi pełnometrażowy film belgijskiego reżysera JACO VAN DORMAELA, z miejsca zyskał określenie europejskiego "Rain Mana". Choć - podobnie jak w filmie Barry'ego Levinsona - opowiada o lekcji życia, jakiej człowiek upośledzony udziela zimnemu biznesmenowi, twórca "Ósmego dnia" wydaje się iść jeszcze dalej. "Dormael, łącząc ze sobą Harry'ego i Georges'a - człowieka kalkulującego i człowieka czującego - sugeruje, że mogliby razem tworzyć jedną postać, w której zalety cywilizacji i prostoty złożyłyby się w harmonijną całość" - napisał o filmie Tadeusz Sobolewski.

Opowieść uwiodła jury festiwalu w Cannes, gdzie film walczył o Złotą Palmę, a Daniel Auteuil i Pascal Duquenne otrzymali nagrody dla najlepszych aktorów. Duquenne był zresztą prawdopodobnie pierwszym aktorem z zespołem Downa, który zdobył to prestiżowe trofeum. Obaj aktorzy uhonorowani zostali także na festiwalu w Ghencie, zdobywając Joseph Plateau Award - najbardziej prestiżową filmową nagrodę w Belgii.

Pascal Duquenne z Jaco van Dormaelem spotkał się wcześniej na planie debiutanckiego filmu reżysera, "Toto bohater" (1991), zagrał też w jego noweli z projektu "Lumiere i spółka". Na planie "Ósmego dnia" stworzył niezwykły duet z jednym z najbardziej znanych francuskich aktorów, Danielem Auteuilem, który za rolę Harry'ego został nominowany do Cezara.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...