Ale kino+
alekino+
Film. OSS 117: Kair, gniazdo szpiegów

OSS 117: Kair, gniazdo szpiegów

OSS 117: Le Caire nid d'espions
komedia, Francja, 2006, 94 min.
reżyseria: Michel Hazanavicius
obsada: Aure Atika, Bérénice Bejo, Jean Dujardin, Philippe Lefebvre
Premiera w Ale kino+: 19.10.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 100 miejsce w rankingu
OSS 117: Kair, gniazdo szpiegów

OSS 117 w rzeczywistości nazywa się podobno Hubert Bonisseur de La Bath (Jean Dujardin) i jest najlepszym tajnym agentem, jakiego widziała Francja. Wśród jego spektakularnych dokonań jest wykradzenie nazistom wyjątkowej wagi dokumentów, a tym samym uratowanie po raz kolejny świata przed katastrofą.

Dziesięć lat później, w 1955 roku, francuskie służby specjalne wysyłają OSS 117 do Egiptu w kilku sprawach wagi państwowej. Po pierwsze ma wyjaśnić okoliczności śmierci swojego przyjaciela Jacka Jeffersona (Philippe Lefebvre), francuskiego szpiega pracującego w Kairze. Przy okazji musi zebrać informacje na temat rosyjskiego statku handlowego, zaprowadzić porządek w Kanale Sueskim i dopilnować pokoju na Bliskim Wschodzie. OSS 117 choć nie ma żadnego planu działania, może poszczycić się wyjątkowym szczęściem i zabójczym urokiem, któremu nie potrafi się oprzeć nawet egipska księżniczka Al Tarouk (Aure Atika). Dodatkowo - i to największa różnica między OSS 117 a znanym agentem 007 - urokowi de La Batha nie mogą się oprzeć również niektórzy mężczyźni.

Książki i filmy opowiadające o kolejnych wcieleniach agentów w typie Jamesa Bonda to odrębny gatunek, a większość krajów ma własnego superszpiega. W Ameryce najbardziej popularny po Bondzie jest prawdopodobnie Austin Powers, w którego w 1997 roku wcielił się Mike Meyers w filmie Jaya Roacha. Francuzi zaś mają OSS 117, którego w latach 50. stworzył na kartach powieści Jean Bruce. Przygody francuskiego agenta przeniósł po raz pierwszy na ekran Jean Sacha, który główną rolę powierzył Ivanowi Desny, urodzonemu w Chinach Rosjaninowi. Później w 117 wcielali się m.in. Amerykanie John Gavin i Kerwin Mathews oraz Austriak Frederick Stafford. Pierwszym francuskim aktorem, który zagrał de La Batha jest Jean Dujardin, komik, któremu sławę we Francji przyniosła główna rola w "Brice de Nice - nicejski ślizg", a na świecie - obsypany nagrodami (m.in. Oscar, Złoty Glob, Spirit Award), czarno-biały i niemy "Artysta" (2011), na planie którego aktor ponownie spotkał się z twórcą filmu 'OSS 117..." MICHELEM HAZANAVICIUSEM. Dujardin jako OSS 117 zebrał znakomite opinie krytyków i zdobył serca francuskiej publiczności. Pisano o nim m.in., że od Daniela Craiga (ostatnie wcielenie Bonda) różni go tylko słabsza muskulatura. Za swoją kreację zdobył nominację do Cezara i nagrodę Étoiles d'Or, a film nagrodzono Grand Prix na Tokyo International Film Festival. Nic dziwnego, że Hazanavicius i Dujardin 3 lata po premierze nakręcili dalszy ciąg przygód francuskiego agenta: "OSS 117 - RIO NIE ODPOWIADA"
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...