Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. OSS 117: Rio nie odpowiada

OSS 117: Rio nie odpowiada

OSS 117: Rio, ne repond plus/OSS 117 - Lost in Rio
komedia szpiegowska, Francja, 2009, 96 min.
reżyseria: Michel Hazanavicius
obsada: Jean Dujardin, Louise Monot, Rudiger Vogler, Rüdiger Vogler
Premiera w Ale kino+: 26.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 191 miejsce w rankingu
OSS 117: Rio nie odpowiada

Rok 1967. Duma francuskiego wywiadu, agent Hubert Bonisseur de La Bath (Jean Dujardin), działający pod pseudonimem OSS 117, wyrusza w kolejną tajną misję.

Tym razem udaje się do Brazylii, gdzie ma za zadanie odszukać ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości nazistę, profesora Von Zimmela (Rüdiger Vogler).W rękach szantażującego Francuzów Zimmela znajduje się mikrofilm, zawierający listę francuskich kolaborantów z czasów II wojny światowej. Profesorem interesuje się też Mossad, który chciałby sprowadzić go do Izraela i przykładnie ukarać. Ponętna izraelska agentka Dolorès Koulechov (Louise Monot) łączy siły z francuskim asem wywiadu, który tradycyjnie nie posiada żadnego przemyślanego planu działania. Nieocenioną pomocą w namierzeniu poszukiwanego okazuje się pewien też pewien hipis - syn nazisty (Alex Lutz).

Postać agenta OSS 117 po raz pierwszy pojawiła się na kartach powieści Jeana Bruce'a w 1949 roku. Francuzi szczycą się, że ich superszpieg uprzedził samego Jamesa Bonda, którego świat poznał za sprawą Iana Fleminga dopiero cztery lata później. Choć obecnie nie dorównuje popularnością brytyjskiemu koledze po fachu, swego czasu godnie z nim konkurował. Kino upomniało się o OSS 117 jeszcze w latach 50. Od 1956 do 1970 roku ekranizowano jego przygody siedmiokrotnie. Na kolejne trzeba było czekać aż do 2006 roku, kiedy nieco przykurzoną postać przypomniał MICHEL HAZANAVICIUS swoim "OSS 117 - Kair, gniazdo szpiegów". Zamiast potraktować szpiegowską historię poważnie, postanowił stworzyć szaloną parodię gatunku. Film okazał się sukcesem i zachęcił reżysera do ponownego zmierzenia się z tematem. Pracując nad "OSS 117 - Rio nie odpowiada" wielokrotnie podkreślał, że nie kręci sequela: "OSS jest szpiegiem, a każda jego misja nową przygodą" - tłumaczył.

We wcześniejszych ekranizacjach prozy Bruce'a w agenta 117 wcielał się m.in. urodzony w Chinach Rosjanin Ivan Desny, Amerykanie John Gavin i Kerwin Mathews oraz Austriak Frederick Stafford. Jean Dujardin, grający w obu filmach Hazanaviciusa, to pierwszy Francuz obsadzony w tej roli. Komik, mający w filmografii takie tytuły, jak "Nie trzeba się zarzekać" i "Brice De Nice - nicejski ślizg", światową sławę zdobył grając tytułową role w nagrodzonym Oscarem "Artysta" (2011), autorstwa... Michela Hazanaviciusa.

Dujardin jako OSS 117 podobał się zarówno krytykom, jak i francuskiej publiczności, co potwierdziła nominacja do Cezara i nagroda Étoiles d'Or. W filmie "Rio nie odpowiada" partneruje mu w roli urodziwej izraelskiej agentki - Louise Monot ("Błękit oceanu", "Pamiętne lato", "Układ idealny"), a jako były nazista - Rüdiger Vogler ("Lisbon Story", "Kobieta w Berlinie").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...