Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Ostatni król Szkocji

Ostatni król Szkocji


dramat, Wlk. Brytania, 2006, 118 min.
reżyseria: Kevin Macdonald
obsada: Forest Whitaker, Gillian Anderson, James McAvoy, Kerry Washington
Premiera w Ale kino+: 2.04.2019 r.
343
Ostatni król Szkocji

"Ostatni król Szkocji" nie jest dramatem kostiumowym o kresie szkockiej suwerenności, ale rozgrywającą się w latach 70. ubiegłego wieku opowieścią o epizodzie z czasu krwawych rządów dyktatora Ugandy, Idi Amina. W główną rolę brawurowo wcielił się Forest Whitaker, nagrodzony za swój występ Oscarem®, BAFTĄ i Złotym Globem.

Choć nie pozbawiony uroku, Amin od początku ma opinię tyrana (historycy szacują, że wymordował około pół miliona poddanych). Tymczasem młody, naiwny szkocki lekarz Nicholas Garrigan (James McAvoy), który przybywa do Ugandy tuż po zrobieniu dyplomu, jest wyraźnie zafascynowany władcą. Amin również zwraca uwagę na europejskiego medyka, ma bowiem słabość do Szkotów, sam nosi kraciastą spódniczkę i każe tytułować się "ostatnim królem Szkocji". Garrigan szybko staje się bliskim doradcą władcy, a nawet kimś w rodzaju przyjaciela. Nicholasowi imponuje status Amina, podobnie jak luksus i dworskie przywileje, a później również romans z jedną z jego żon. Szkot nie może jednak w nieskończoność udawać, że nie widzi okrucieństwa dyktatora. Stopniowo zdaje sobie sprawę, że jego potężny przyjaciel to jeden z najstraszniejszych tyranów, o jakich słyszał świat. Charyzma i magnetyzm Amina długo trzymają Nicholasa w obowiązku lojalności, z czasem jednak Garrigan zaczyna się buntować. Bardzo szybko przekonuje się, że nie ma mowy o jakimkolwiek przeciwstawieniu się władcy. Amin słynie przecież z tego, że oponentów rzuca na pożarcie krokodylom.

Idi Amin, którego w filmie Kevina Macdonalda z wielką charyzmą zagrał Forest Whitaker, zwykł mawiać: "Ja sam uważam się za najpotężniejszą postać świata". Ekscentryczny samozwańczy władca Ugandy, przez wielu uznawany za szaleńca, ukończył 4 klasy szkoły podstawowej, a wiedzę o świecie zdobywał jako pomocnik kucharza w brytyjskiej armii kolonialnej. Już wtedy wsławił się szczególnym okrucieństwem, dzięki czemu szybko awansował w wojskowej hierarchii. Był również zdolnym bokserem - odniósł znaczące sukcesy m.in. podczas Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej. Kiedy 25 stycznia 1971 roku po krwawym zamachu stanu objął władzę w Ugandzie, popierał go Izrael i Wielka Brytania. Już rok później Amin odwrócił się od zachodu, skuszony militarną i finansową pomocą ZSRR i Libii. Wypędził ze kraju 70 tysięcy Hindusów, wspierał palestyńskich terrorystów, wybił około pół miliona poddanych i doprowadził Ugandę do klęski gospodarczej. Znany był z tego, że zagranicznych gości częstował Coca-Colą, uznając ją za rarytas, a politycznych przeciwników, w tym Elżbietę II czy drobnej postury prezydenta Tanzanii Juliusa Nyerere, wyzywał na bokserskie pojedynki. Kiedy królowa Elżbieta nie przyjęła sportowego wyzwania, Amin ogłosił się pogromcą Brytyjskiego Imperium. Jego rządy zakończyły się w 1979 roku - obaliła go Ugandyjska Armia Wyzwoleńcza wspierana przez wojska Tanzanii.

KEVIN MACDONALD jest zdolnym dokumentalistą, nagrodzonym Oscarem za "One Day in September", a w Polsce znany dzięki poruszającemu dokumentowi "Czekając na Joe". W "Ostatnim królu Szkocji" bardzo sprawnie połączył historyczne fakty i literacką fikcję, tak że ekranizacja powieści Gilesa Fodena to jeden z najbardziej udanych biograficznych obrazów ostatniego dziesięciolecia. Postać doktora Nicholasa Garrigana jest wymyślona, ale składają się na nią cechy kilku rzeczywistych ludzi z otoczenia ugandyjskiego dyktatora. Obraz nagrodzono m.in. 2 BAFTAMI, 3 szkockimi BAFTAMI i 2 British Independent Film Awards. Wielka w tym zasługa scenarzystów: Petera Morgana, nagrodzonego Złotym Globem, BAFTĄ i statuetką w Wenecji za scenariusz do "Królowej" Stephena Frearsa oraz Jeremy'ego Brocka, scenarzysty m.in. dramatu kostiumowego "Jej wysokość Pani Brown". Największe zachwyty krytyków i publiczności przypadły jednak Forestowi Whitakerowi nagrodzonemu za rolę Amina m.in. Oscarem, BAFTĄ, Złotym Globem i licznymi nagrodami amerykańskich i angielskich krytyków. Partnerował mu James McAvoy, szkocki aktor, znany głównie z ról telewizyjnych, który dzięki kreacji w "Ostatnim królu Szkocji" zaczął robić karierę w Hollywood.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...