Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. OSTATNIA AUDYCJA

OSTATNIA AUDYCJA

A prairie home companion
komedia, USA, 2006, 101 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Kevin Kline, Lindsay Lohan, Meryl Streep, Tommy Lee Jones, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 21.10.2010 r.
4.80
343
24 głosy | 99 miejsce w rankingu
OSTATNIA AUDYCJA

Film Roberta Altmana na temat ostatniego wydania kultowej audycji "A Prairie Home Companion" stał się jego pożegnaniem z kinem i publicznością.

Ostatnia audycja dotyczy radiowego show, które na antenie obecne jest od ponad 30 lat. "A Prairie Home Companion", bo o nim mowa, nadawany jest ze starego budynku Teatru Fitzerald w St. Paul w Minnesocie w dość oryginalnej formie. Audycję prowadzi konferansjer, GK (Garrison Keillor, prawdziwy konferansjer "A Prairie Home Companion"), a artystów oklaskuje zgromadzona w teatrze publiczność. W filmie Altmana kultowa audycja - jak już zapowiada tytuł - musi jednak zniknąć z eteru. Rozgłośnia radiowa została bowiem właśnie sprzedana korporacji z Teksasu, która zamierza zamienić teatr na... parking. Konferansjer decyduje jednak, że łez nie będzie. Nie informuje zgromadzonych widzów, że to wydanie audycji będzie ostatnie. Zamiast tego zabiera ich jeszcze raz w utkany z piosenek i skeczów świat. Poznajemy więc Molly (Maya Rudolph), która wyprowadza artystów na scenę i ma dość specyficzne metody ich dyscyplinowania, oraz urocze wokalistki - siostry Yolandę (Meryl Streep) i Rhondę (Lily Tomlin). Widzimy debiutującą w radiu Lolę (Lindsay Lohan), córkę Yolandy, która wcześniej napisała sugestywny wiersz o samobójstwie. Śmiejemy się z żartów kowbojów Dusty'ego (Woody Harrelson) i Lefty'ego (John C. Reilly) i oglądamy ostatni występ starego Chucka (L.Q. Jones). Olśniewa Noir (Kelvin Klein), kiedyś detektyw, dziś szef ochrony, jedna z najbarwniejszych postaci teatru, który z wdziękiem demonstruje, co zrobić, kiedy słuchawka telefonu przygniecie nam palec. Artyści dają z siebie wszystko dla swojej ostatniej publiczności.

Trudno o piękniejsze pożegnanie z kinem i publicznością - "Ostatnia audycja" to również ostatni film w dorobku ROBERTA ALTMANA. Film miał premierę 12 lutego 2006 roku podczas festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył nagrodę czytelników "Berliner Morgenpost". Robert Altman zmarł dziewięć miesięcy później, 20 listopada. Pożegnanie, które w "Ostatniej audycji" wypowiada GK, zaczęto wtedy odczytywać jak przesłanie, które swojej publiczności i aktorom zostawia sam mistrz: "Pamiętajcie, stąpajcie mocno po ziemi, módlcie się o deszcz, nigdy nie traćcie nadziei i poczucia humoru". W "Ostatniej audycji" Robert Altman w swój ulubiony sposób przeplata ironię i nostalgię, rzeczywistość zabarwia iluzją, podszywając się pod filmowe kwestie wydaje się mówić do widza całkiem serio. Przypadkiem też pozwala zarejestrować swoje cameo. Kiedy Noir grany przez Kevina Kleina otwiera butelkę z szampanem, korek - już poza kadrem - trafia Altmana w głowę, a na ścieżce dialogowej słychać ciche "Au!", na które Klein z żelaznym spokojem mówi "Sorry!". To tylko jeden z bezcennych szczegółów tego sentymentalnego listu pożegnalnego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...