Ale kino+
alekino+
Film. OSTATNIA WIOSNA

OSTATNIA WIOSNA

Spring Forward
film obyczajowy, USA, 1999, 110 min.
reżyseria: Tom Gilroy
obsada: Campbell Scott, Liev Schreiber, Ned Beatty
Premiera w Ale kino+: 18.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 643 miejsce w rankingu
OSTATNIA WIOSNA

Perełka amerykańskiego kina niezależnego nagrodzona w Toronto. Opowieść o nieoczekiwanej przyjaźni dwóch mężczyzn, opiekujących się trawnikiem w miejskim parku.

Dwóch mężczyzn, stary i młody, pracuje razem w parku w pewnym małym miasteczku w Nowej Anglii. Stary, Murph (Ned Beatty), niedługo przejdzie na emeryturę. Ostatnie lata spędził pielęgnując trawniki. Przyziemny pragmatyk nie tęskni do zmian, próbuje za to poskładać swoje życie w obliczu rodzinnej tragedii. Młody, Paul (Liev Schreiber), właśnie wyszedł z więzienia, do którego trafił za napad z bronią w ręku. Jako ogrodnik miejskiego parku ma nadzieję zbudować sobie małą stabilizację, odpocząć, trochę zarobić. Nie przestaje marzyć - przy Murphie jest jak oderwany od rzeczywistości Don Kichot. Nie zamierza też tak łatwo, jak on, się dostosowywać: już pierwszego dnia wdaje się w sprzeczkę z ich zwierzchnikiem, Fredricksonem (Campbell Scott). Tak jak zmienia się pogoda i kolor liści w parku, zmienia się relacja Murpha z Paulem. Początkowo zaledwie akceptujący siebie nawzajem mężczyźni, stają się dla siebie prawie jak ojciec i syn.

"Ostatnia wiosna ma wszystko to, w czym amerykańskie kino niezależne powinno być najlepsze: skromność, dbałość o realizm, konceptualną dyscyplinę, wiarygodne przedstawienie i zdrowy, niekomercyjny szacunek dla prawdziwych ludzi, prawdziwych rozmów i prawdziwego życia" - pisał Michael Atkinson w "The Village Voice". Rzeczywiście, TOM GILROY, znany amerykański aktor, w swoim pełnometrażowym reżyserskim debiucie w bezkompromisowy sposób przedstawił własny pomysł na kino. Akcja "Ostatniej wiosny" toczy się głównie w rozmowach dwójki głównych bohaterów, których tłem są zmieniające się pory roku. Widz jest świadkiem, jak w niespieszny sposób rodzi się ważne dla nich obojgu uczucie, które staje się czymś w rodzaju punktu odniesienia - zarówno do przeszłości, jak i do przyszłości. Doskonale sprawdzają się tu główni aktorzy: trudno rozpoznać w Lievie Schroeiberze Ottona Weary'ego - postać z horrorów "Krzyk", dzięki której zdobył popularność. Jego Paul ma osobowość, odkrywa swoje kolejne twarze marzyciela, artysty, melancholika. W Murpha z kolei znakomicie wciela się Ned Beaty, weteran amerykańskiego kina, znany z takich obrazów, jak "Superman" Richarda Donnera czy "Miejsce zwane domem" Ali Selima, na planie którego spotkał się z Tomem Gilroyem. Film "Ostatnia wiosna" otrzymał prestiżową nagrodę producentów podczas rozdania Independent Spirit Awards, w Toronto natomiast film Gilroya zajął trzecie miejsce w konkursie "Odkrycie Roku".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...