Ale kino+
alekino+
Film. OSTATNIE ŻYCIE WE WSZECHŚWIECIE

OSTATNIE ŻYCIE WE WSZECHŚWIECIE

Last Life in the Universe
dramat, Tajlandia/Japonia, 2003, 103 min.
reżyseria: Pen-Ek Ratanaruang
obsada: Laila Boonyasak, Sinitta Boonyasak, Tadanobu Asano, Yutaka Matsushige
Premiera w Ale kino+: 9.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu

"Ostatnie życie we wszechświecie" to gratka dla miłośników nowego kina azjatyckiego i dalekowschodniej melancholii - niekonwencjonalna love story z Bangkoku opowiedziana przez najgłośniejszego współczesnego reżysera tajlandzkiego Pen-Ek Ratanaruang i sfotografowana przez współpracownika Wong Kar-Waia, Christophera Doyle'a.

Mieszkający w Tajlandii Kenji (Tadanobu Asano) jest Japończykiem i potencjalnym samobójcą. Młody mężczyzna pracuje w Bangkoku jako bibliotekarz; ma obsesję na punkcie porządku, segregowania i układania wszelkiego rodzaju rzeczy i przedmiotów. Jednocześnie Kenji fantazjuje na temat odebrania sobie życia i co jakiś czas podejmuje próby samobójcze - zawsze nieudane. Pewnego dnia Japończyk wybiera się na most aby z niego skoczyć. Zanim zdąży jednak urzeczywistnić swój zamiar, jest świadkiem wypadku, w którym ginie młoda dziewczyna. Na miejscu zdarzenia Kenji poznaje siostrę zabitej kobiety. Noi jest przeciwieństwem kompulsywnego bibliotekarza; jej żywiołem jest chaos, wszędzie gdzie się znajdzie wprowadza bałagan i nieporządek. Mimo różnicy charakterów, a może właśnie ze względu na nią, para bohaterów zakochuje się w sobie - co przychodzi im tym łatwiej, że oboje łączy skrajna samotność i wyalienowanie. Nie będzie to zwykły romans, zwłaszcza, że Kenji skrywa pewną tajemnicę - na plecach miłośnika książek widnieje tatuaż japońskiej mafii - yakuzy, a po Bangkoku szukają bohatera podejrzane typy.

PEN-EK RATANARUANG dał się poznać międzynarodowej publiczności jako autor przebojowej, czarnej sensacyjnej komedii "69" - jednego z pierwszych filmów tajlandzkich, które przebiły się na świecie. W "Ostatnim życiu we wszechświecie" reżyser połączył siły z japońskimi producentami i aktorami, oraz mieszkającym w Hong Kongu wybitnym operatorem Christopherem Doylem. Obecność tego ostatniego jest o tyle znamienna, że Pen-Ek Ratanaruang wyraźnie inspiruje się tu kinem Wong Kar-Waia - reżysera, z którym Doyle współpracuje regularnie od kilkunastu lat. "Ostatnie życie we wszechświecie" to film impresyjny, zaprawiony dalekowschodnią, "wong kar-waiowską" melancholią - obraz poetycki, a jednocześnie brutalny, Pen-Ek Ratanaruang łączy bowiem historię miłosną z pełną przemocy gangsterską intrygą; nie przypadkowo w rolę jednego z mafiosów wcielił się Takashi Miike, kultowy japoński reżyser, znany ze skrajnie okrutnych horrorów i filmów sensacyjnych. Gwiazdą produkcji jest jednak Tadanobu Asano, aktor znany z występu w "Zatoichim" Takeshiego Kitano, a także w szokujących obrazach Miikego. Asano został wyróżniony za swoją kreację w Wenecji; film zdobył też nagrodę krytyki FIPRESCII na festiwalu w Bangkoku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...