Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. OSTRE CIĘCIA

OSTRE CIĘCIA

Le Couperet
dramat, Belgia/Francja, 2005, 118 min.
reżyseria: Costa-Gavras
obsada: Christa Theret, Christa Théret, Geordy Monfils, José Garcia, Karin Viard
Premiera w Ale kino+: 5.01.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu
OSTRE CIĘCIA

Bruno Davert (Jose Garcia) przez piętnaście lat rzetelnie i lojalnie pełnił kierowniczą funkcję w dużej firmie papierniczej, dzięki czemu stał się jednym z nielicznych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów w tej właśnie branży. Jednak gdy w przedsiębiorstwie dochodzi do przegrupowań związanych z unowocześnieniem infrastruktury, stanowisko Brunona zostaje zlikwidowane, a on sam otrzymuje wypowiedzenie.

Z początku sytuacja go nie przeraża - Davert dostaje bardzo wysoką odprawę i jest przekonany, że dzięki swoim kwalifikacjom szybko znajdzie nową pracę. Niestety, po trzech latach rozmowy kwalifikacyjne nadal kończą się niczym, a rodzinie, przyzwyczajonej do wielu wygód, coraz bardziej doskwiera brak systematycznego dopływu gotówki. Bruno postanawia zrobić wszystko, by dostać nową pracę - jest przekonany, że od tego zależy szczęście jego małżeństwa i dzieci. Podstępem zbiera informacje o swoich konkurentach, podobnie jak on wykwalifikowanych i bezrobotnych, a wreszcie postanawia ich... zlikwidować. Kupuje broń, a nawet zastanawia się, jak pozbyć się papierniczego specjalisty z wielkiej korporacji Arcadia, którego posada odpowiadałaby Brunonowi najbardziej.

"Ostre cięcia", nominowane do Cezara za najlepszy scenariusz adaptowany, to ekranizacja powieści "The Ax" Donalda E. Westlake'a, popularnego i często adaptowanego dla kina pisarza (w Polsce ukazały się m.in. jego "Złe wieści") oraz scenarzysty (m.in. "Gliniarze i złodzieje", "Naciągacze", "Godzina zemsty"). Film - podobnie jak powieść - uznano za satyrę na wielkie korporacje, które wysysają swoich pracowników, a potem - gdy stają się niepotrzebni - wyrzucają ich na bruk. Temat, nawiązujący też do formuły historii o seryjnych mordercach, z miejsca spodobał się COŚCIE-GAVRASOWI, francuskiemu reżyserowi, który właśnie z powodu własnej biografii (przyjechał do Paryża jako emigrant polityczny z Grecji) od lat specjalizuje się w ostrym, dotykającym kontrowersyjnych tematów kinie społecznym. W "Z" (1969, Oscar dla najlepszego filmu obcojęzycznego) opowiedział o zamordowanym przez juntę greckim działaczu Lambrakisie i zainicjował popularność thrillerów politycznych, w "Zaginionym" (1982) poruszył problem dyktatury w Ameryce Południowej, a w "Amen" (2001) powrócił do sprawy papieża Piusa XII, który nie sprzeciwił się hitleryzmowi. Costa-Gavras należy zresztą do najbardziej utytułowanych reżyserów na świecie - może pochwalić się Oscarem (za "Zaginionego"), Cezarem (za scenariusz do "Amen"), Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Berlinie (za "Pozytywkę") oraz nagrodami w Cannes (Złota Palma za "Zaginionego", Nagroda Jury za "Z" i nagroda reżyserska za "Sekcję specjalną"). W roku 1993 Costa-Gavras przeniósł również na ekran "Małą apokalipsę" Tadeusza Konwickiego i zaprosił do współpracy polskich aktorów, m.in. Annę Romantowską, Henryka Bistę i Beatę Tyszkiewicz.

Główną rolę w "Ostrych cięciach", wyróżnioną nominacją do Cezara, zagrał José Garcia, przez lata aktor drugiego planu, znakomicie odnajdujący się szczególnie w komediach, m.in. "Wielkim świecie" (2000), "Jak mamę kocham, nie kłamię!" (2001), "Rower Lamberta" (2001), "Pościg za milionem" (2002) czy znanych z polskich kin "Męskich sekretach" (2003), gdzie wystąpił u boku Daniela Auteuila. Coraz częściej talent Garcii wykorzystywany jest jednak w filmach znacznie poważniejszych - aktor zagrał m.in. w "Głodzie miłości" (2001) kontrowersyjnej reżyserki Claire Denis czy "Siódmym dniu" (2004) Carlosa Saury. Partnerką Garcii była w "Ostrych cięciach" Karin Viard, gwiazda francuskiego kina, która ma w dorobku m.in. dwa Cezary (za "Haut les coeurs" i "Letni zawrót głowy") i trzy nominacje do tej nagrody, a także wyróżnienie dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Montrealu (za występ w "Roli życia").

Warto dodać, że producentem "Ostrych cięć" była żona reżysera, Michele Ray-Gavras (wcześniej produkowała inne filmy męża, m.in. "Amen" i "Małą apokalipsę"), a rolę współproducenta pełnił sam Jean-Pierre Dardenne, trzykrotnie wyróżniony (razem z bratem) Złotą Palmą w Cannes (za "Rosettę", "Syna" i "Dziecko"). "Ostre cięcia" pokazywane były w tym roku jako film konkursowy na Europejskim Festiwalu Filmowym w Warszawie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...