Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Otchłań

Otchłań

Araf
dramat, Turcja/Francja/Niemcy, 2012, 124 min.
reżyseria: Yesim Ustaoglu
obsada: Baris Hacihan, Neslihan Atagül, Özcan Deniz
Premiera w Ale kino+: 19.07.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
Otchłań

Przejmujący obraz współczesnej Turcji rozdartej między tradycją a nowoczesnością, w reżyserii Yesim Ustaoglu, autorki nagrodzonej Złotą Muszlą "Puszki Pandory". Film był prezentowany na MFF Wenecja w konkursie "Horyzonty".

We współczesnej Turcji młodzi ludzie mogą już szukać pracy za pośrednictwem internetu i korzystać z dobrodziejstw techniki, ale o ich życiu uczuciowym wciąż decyduje konserwatywna rodzina. Główni bohaterowie filmu, Zehra i Olgun, spróbują jednak to zmienić i sami zadecydować o własnej przyszłości. Ale czy jest to możliwe w konserwatywnym, patriarchalnym społeczeństwie?

"Otchłań" to najnowszy film uznanej tureckiej reżyserki, Yesim Ustaoglu, której międzynarodowa sławę przyniosła nagrodzona w San Sebastian Złotą Muszlą "Puszka Pandory". W "Otchłani" Ustaoglu po raz kolejny konfrontuje tradycję z nowoczesnością. Temat coraz bardziej rozmywanej tożsamości podejmowała również w swoich wcześniejszych obrazach: wyróżnionej m.in. na festiwalach w Berlinie i Valladolid "Podróży do słońca" (1999) czy "Czekając na chmury" (2003).

Problem tożsamości wpisany jest w samą biografię reżyserki - YESIM USTAOGLU urodziła się w 1960 roku niedaleko tureckiej granicy z Armenią, w okolicy Kars, gdzie większość ludności stanowią Kurdowie. Przez dziesięć lat pracowała jako architekt (studiowała architekturę na uniwersytecie w Trabzonie nad Morzem Czarnym), kilka lat prowadziła też własną kawiarnię "Trapez" w dystrykcie Beyoglu w Stambule. Jej powołaniem było jednak kino - przed swoim fabularnym debiutem "Iz" (1994) zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych, m.in. "To Catach a moment", "Big Fantasy", "Duet" i "Hotel". Mimo ogromnego uznania dla jej "Podróży do słońca", film miał ogromne problemy w samej Turcji - zanim wprowadzono go do tureckich kin, bojkotowało go kilku dystrybutorów, a nawet krytyków, którzy po pokazach na festiwalu filmowym w Stambule zdecydowali się nie pisać o nim w tureckiej prasie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...