Ale kino+
alekino+
Film. OTO JEST GŁOWA ZDRAJCY

OTO JEST GŁOWA ZDRAJCY

A Man for All Seasons
dramat historyczny, Wlk. Brytania, 1966, 116 min.
reżyseria: Fred Zinnemann
obsada: Leo McKern, Orson Welles, Paul Scofield, Wendy Hiller
Premiera w Ale kino+: 20.10.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu

Sztuka Roberta Bolta, na podstawie której powstał film, opowiada słynną i popularną w literaturze historię króla Henryka VIII (Robert Shaw) i jego konfliktu z kanclerzem Tomaszem More'm (Paul Scofield).

Panujący w XVI wieku angielski monarcha zapragnął porzucić swoją prawowitą żonę, królową Katarzynę i poślubić Annę Boleyn. W świetle prawa nie mógł jednak uzyskać rozwodu, a papież nie chciał unieważnić jego związku z Katarzyną. Henryk zerwał więc z Watykanem, sam ogłosił się głową kościoła w Anglii i oczywiście udzielił sobie rozwodu. Bezwzględnie tępiący swoich przeciwników władca mógł robić, co chciał, ale to mu nie wystarczało. Pragnął jeszcze moralnej aprobaty najbardziej szanowanego człowieka w Królestwie, znanego z uczciwości kanclerza Tomasza More'a. I tu napotkał na niespodziewany opór. More, pobożny katolik i skrupulatny prawnik nie mógł zaakceptować wystąpienia przeciw papieżowi ani nowego, nielegalnego małżeństwa króla. Nie chciał także otwarcie buntować się przeciw swemu monarsze. Złożył więc urząd i wycofał się z życia publicznego. Zachował jednak autorytet; milczenie Tomasza More'a powszechnie odczytywane było jako nieme oskarżenie rzucone w twarz Henrykowi. Król wpadł we wściekłość i postawił byłego kanclerza przed ostatecznym wyborem: publiczne poparcie albo topór kata. Jak wiadomo nieustępliwy More wybrał to drugie.

FRED ZINNEMANN pokazał spór między Henrykiem VIII i Tomaszem More'm jako uniwersalny dramat moralny - konflikt władzy i prawa, siły i zasad. Reżyser wrócił w pewnym sensie do tematu, który podjął w słynnym westernie "W samo południe" - pokazał jednostkę, która w imię swoich ideałów zdobywa się na ostateczne poświęcenie, przełamuje swój strach i na przekór wszystkiemu występuje samotnie przeciw niesprawiedliwości i przemocy.

Szefowie wytwórni Columbia nie podejrzewali, że historyczny dramat "Oto jest głowa zdrajcy" może zainteresować szerszą publiczność. Zostawili więc Zinnemannowi zupełnie wolną rękę, pod warunkiem, że nie przekroczy skromnego budżetu. Doświadczony hollywoodzki mistrz ("W samo południe", "Stąd do wieczności") wykorzystał okazję i stworzył dzieło wybitne. Producenci nie posiadali się ze zdumienia, kiedy "Oto jest głowa zdrajcy" odniósł spektakularny sukces komercyjny, a potem rozbił bank z nagrodami. Film otrzymał 6 Oscarów, w tym najbardziej prestiżowe za scenariusz, reżyserię i najlepszą produkcję, zdobył najważniejsze Złote Globy oraz nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA w niemal wszystkich kategoriach.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.