Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Otwarte serca

Otwarte serca

Elsker dig for evigt/Open Hearts
dramat, Dania, 2002, 113 min.
reżyseria: Susanne Bier
obsada: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Paprika Steen, Sonja Richter
Premiera w Ale kino+: 7.04.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 21 miejsce w rankingu
Otwarte serca

Dramat zrealizowany według wskazówek manifestu "Dogma 95". Film w reżyserii Susanne Bier, nagrodzonej w tym roku Oscarem za "Haevnen" - najlepszy film nieanglojęzyczny 2010 roku.

Cecile (Sonja Richter) i Joachim (Nikolaj Lie Kaas) są młodzi i zakochani, właśnie się zaręczyli. Już wkrótce ich życie odmieni się na zawsze, gdy chłopak ulegnie wypadkowi samochodowemu. Jego sprawczymi, Marie (Paprika Steen), dręczona wyrzutami sumienia prosi swojego męża, lekarza (Mads Mikkelsen) o pomoc dla Cecile, odrzuconej przez sparaliżowanego i pogrążonego w rozpaczy Joachima. Wkrótce między lekarzem a niedoszłą panną młodą narodzi się uczucie.

W czołówce filmu pojawia się certyfikat, potwierdzający, że reżyserka SUSANNE BIER zdecydowała się przestrzegać zasad "Dogmy 95". W manifeście tym dwaj duńscy filmowcy - Thomas Vinterberg i Lars von Trier - nawoływali do oczyszczenia filmów z efektów specjalnych i rozbuchanych scenografii. Reguły "Dogmy" obejmują m.in. zakaz kręcenia filmów w studiu, czy używania statywu, zaś głównym celem jest skupienie się na bohaterach i opowiadanej historii. Sztandarowymi filmami nurtu pozostają "Festen" Thomasa Vinterberga i "Idioci" Larsa von Triera. Susanne Bier, choć ceni założenia manifestu, nawet w "Otwartych sercach" nie do końca się do nich stosuje (pojawia się tu np. muzyka spoza kadru). "Dogma uczy dyscypliny - uczy trzymać się historii" - mówiła w jednym z wywiadów Bier - "Pilnujesz tej dyscypliny i dopiero na niej budujesz resztę". Zgodnie z zasadami Dogmy nazwisko reżyserki nie pojawia się w napisach. Film był prezentowany m.in. na festiwalu w San Sebastian, gdzie walczył o Złotą Muszlę.

Susanne Bier już od dekady odnosi spore sukcesy, także poza rodzinną Danią. W 2007 roku została nominowana do Oscara za film "Tuż po weselu". W tym roku statuetkę przyznano jej za "Hævnen", opowieść o trudnych relacjach między rodzicami i dziećmi, oraz o akceptowalnych granicach przemocy. Dunka zdążyła też zadebiutować w Hollywood. W wyprodukowanej przez Sama Mendesa "Drugiej szansie" (2007) wystąpili David Duchovny, Benicio Del Toro i Halle Berry.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...