Ale kino+
alekino+
Film. P.S.

P.S.


melodramat, USA, 2004, 95 min.
reżyseria: Dylan Kidd
obsada: Gabriel Byrne, Laura Linney, Marcia Gay Harden, Topher Grace
Premiera w Ale kino+: 21.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 582 miejsce w rankingu

Wzruszający, pokazywany w Wenecji film z Laurą Linney, która jako profesor uniwersytetu odkrywa w młodym kandydacie na studia swą dawną miłość.

Louise Harrington (Laura Linney) dobiega czterdziestki, jest rozwódką zaprzyjaźnioną z byłym mężem i wykładowcą Columbia University's School of Fine Arts. Wydaje się kobietą sukcesu: wciąż piękna, aktywna zawodowo, inteligentna i zdecydowana. Sama Louise czuje się jednak uczuciowo niespełniona. Dwadzieścia lat temu w wypadku samochodowym zginął jej chłopak jeszcze z czasów liceum, który był jej jedyną prawdziwą miłością. Louise nigdy nie pogodziła się z jego śmiercią i nigdy nikogo nie pokochała równie mocno. Kiedy więc na liście osób starających się o przyjęcie do szkoły widzi jego imię i nazwisko, postanawia dowiedzieć się, kim jest imiennik jej ukochanego. Kiedy osobiście poznaje Scotta Feinstadta (Topher Grace), okazuje się, że chłopak nie tylko nazywa się jak jej zmarły przyjaciel, ale jest też do niego łudząco podobny. Oboje szybko stają się sobie bardzo bliscy, a platoniczna zażyłość wkrótce przeradza się w romans. Jednocześnie Louise zaczyna mieć wątpliwości, czy podobieństwo między jej młodym kochankiem, a zmarłym prawie ćwierć wieku temu artystą, jest tylko przypadkowe. W nietolerancyjnym świecie związek młodego chłopaka i prawie dwadzieścia lat starszej kobiety nie ma jednak zbyt wielkich szans na przetrwanie. Louise przekona się o tym szybciej, niż się wydaje, kiedy wejdzie w konflikt ze swoim byłym mężem, cyniczną matką i bratem.

"Kiedy jesteś już grubo po trzydziestce, przeżywasz zupełnie wyjątkowy czas. Masz za sobą prawdziwą historię. Możesz opowiadać o tym, co zdarzyło się dwadzieścia lat temu. I choć nikogo to nie dziwi, ty sama wciąż nie możesz w to uwierzyć" - mówiła dziennikarzom odtwórczyni roli Louise Laura Linney podczas konferencji na festiwalu w Toronto. Nie był to zresztą pierwszy festiwal, do którego zakwalifikował się film "P.S.". Drugi w karierze obraz DYLANA KIDDA pokazywany był m.in. w Wenecji (gdzie miał premierę), Austin, San Francisco i w Mar del Plata, gdzie Linney otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Międzynarodowi jurorzy znakomicie przyjęli również pierwszy film Kidda. "Lawirant" (2002) zdobył m.in. nagrodę Don Kichota, FIPRESCI i Luigi De Laurentiis Award na Festiwalu Filmowym w Wenecji, główne nagrody w San Diego, San Francisco i Tribece oraz trzy nominacje do Independent Spirit Award.

Współautorką sukcesu "P.S." bez wątpienia była Laura Linney, świetna aktorka teatralna i laureatka wielu filmowych nagród. Linney swoją pierwszą nominację do Oscara zdobyła w 2000 roku za rolę w "Możesz na mnie liczyć", drugi raz szansę na statuetkę miała natomiast dzięki roli w "Kinseyu" Billa Condona. Znakomite kreacje stworzyła również w takich filmach, jak "Życie za życie" (2003), gdzie wcieliła się w postać bezkompromisowej działaczki na rzecz zniesienia kary śmierci czy w "Rzece tajemnic" (2003), za którą otrzymała nominację do nagrody BAFTA. Wystąpiła również w "Truman Show" (1998), "To właśnie miłość" (2003) i "Egzorcyzmach Emily Rose" (2005). Na planie "P.S." partnerował jej m.in. Topher Grace, jeden z ulubionych młodych aktorów Stevena Soderbergha, znany m.in. z "Traffic" (2000), "Ocean's Eleven: Ryzykownej gry" (2001), ale też "Spider-Mana 3", gdzie wcielił się w postać Eddiego Brocka.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...