Ale kino+
alekino+
Film. Pająk

Pająk

Spider
dramat, Kanada/Wlk.Brytania, 2002, 110 min.
reżyseria: David Cronenberg
obsada: Gabriel Byrne, John Neville, Lynn Redgrave, Miranda Richardson, Ralph Fiennes
Premiera w Ale kino+: 7.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 184 miejsce w rankingu
Pająk

Co jest rzeczywistością, a co projekcją chorego umysłu? David Cronenberg w "Pająku" zabiera widza na niepokojącą wyprawę w głąb schizofrenicznego umysłu i dzieciństwa naznaczonego tragedią. W filmie występują dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes oraz laureat Złotego Globu, Gabriel Byrne.

Dennis Cleg (Ralph Fiennes) po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego zostaje umieszczony w pensjonacie pani Wilkinson (Lynn Redgrave). Trafiają do niego ludzie w podobnej, jak Dennis, sytuacji. Mimo lat terapii i zmagania się z chorobą, bliskość okolicy, w której się wychował, budzi w nim traumy związane z dzieciństwem i rodzicami (Miranda Richardson i Gabriel Byrne). Czy to "tylko" wspomnienia z przeszłości?

"Pająk" DAVIDA CRONENBERGA powstał na podstawie powieści brytyjskiego pisarza Patricka McGratha. W jego twórczości regularnie przewija się motyw choroby psychicznej, pisarz czerpał zresztą z własnego doświadczenia nabytego podczas pracy w instytucjach opieki psychiatrycznej. "Pająk" świetnie wpisuje się także w konsekwentną filmografię Davida Cronenberga. Wystarczy wspomnieć "Nagi lunch" według powieści Burroughsa, czy oparte na prozie Jamesa Ballarda "Crash" lub "eXistenZ". W obszarze zainteresowań reżysera leży między innymi relacja człowiek - technika oraz człowiek - rzeczywistość. Tak też jest w przypadku "Pająka". Cronenberg zaciera granicę pomiędzy znaczeniem słów "realny" i "wyobrażony". Film przyniósł Kanadyjczykowi główną nagrodę na festiwalu w Toronto, walczył również o Złotą Palmę w Cannes. Także i w tym roku reżyser ma szansę na tę prestiżową nagrodę. Na trwającym właśnie festiwalu w Cannes Cronenberg zaprezentuje swój najnowszy film "Cosmopolis", ekranizację powieści Dona DeLillo, z Robertem Pattinsonem w roli głównej.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...