Ale kino+
alekino+
Film. PALMETTO

PALMETTO


thriller, USA/Niemcy, 1998, 108 min.
reżyseria: Volker Schlondorff, Volker Schlöndorff
obsada: Elisabeth Shue, Gina Gershon, Rolf Hoppe, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 30.09.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 915 miejsce w rankingu

Neo-noir zrealizowane ręką samego Volkera Schlöndorffa z Woodym Harrelsonem, pamiętnym jako Larry Flynt z filmu Formana i Elisabeth Shue, świetną Serą z "Zostawić Las Vegas".

Harry Barber (Woody Harrelson), dziennikarz, który usiłował walczyć z korupcją w swoim rodzinnym miasteczku, Palmetto, wychodzi na wolność po dwóch latach spędzonych w więzieniu. Trafił tam, ponieważ ci, którym nie podobała się jego dociekliwość, wrobili go w przestępstwo, którego nie popełnił. Pierwsze kroki na wolności kieruje z powrotem do Palmetto, gdzie poznaje piękną i tajemniczą Rheę Marloux (Elisabeth Shue), żonę lokalnego biznesmena - majętnego i skąpego. Kobieta prosi Harry'ego o pomoc. Chce sfingować porwanie pasierbicy swojego męża, aby w ten sposób zapewnić sobie finansową przyszłość (Rhea twierdzi, że mąż nie zamierza zapisać jej ani centa). Harry miałby tylko zadzwonić do biznesmena i zażądać okupu. Zauroczony kobietą i skuszony łatwą gotówką dziennikarz zgadza się, nie zdając sobie sprawy, że właśnie zostaje wplątany w kolejną kryminalną aferę, która znów może zaprowadzić go za kratki.

"Palmetto" to jeden z klasycznych kryminałów (z pretensjami do thrillera), którymi VOLKER SCHLÖNDORFF wypełniał sobie czas między ambitnymi ekranizacjami literatury, jak "Blaszany bębenek" według Guntera Grassa, "Miłość Swanna" według Marcela Prousta, "Król Olch" na podstawie powieści Michaela Tourniera czy "Dziewiąty dzień" oparty na wspomnieniach księdza Jeana Bernarda zatytułowanych "Pfarrerblock 25487".

"Palmetto" zrealizowane w koprodukcji niemiecko-amerykańskiej naznaczone jest hollywoodzką modą na "neo-noir", ale widać w nim jednocześnie pasję filmową Schlöndorffa. Choć po premierze filmu słychać było głosy, że niemiecki mistrz niepotrzebnie dał się uwieść hollywoodzkim producentom i rozmienia swój talent na drobne, nikt nie mógł zaprzeczyć, że nawet w tak typowym kinie gatunków Schlöndorff potrafił przemycić swoje metody pracy. Mamy więc w "Palmetto" precyzje fotografii i dojrzałe posługiwanie się barwą, a także wirtuozerskie wykorzystanie drugiego planu, który momentami bardziej przyciąga uwagę widza, niż pierwszoplanowa intryga. Dzięki temu w amerykańskim thrillerze zrealizowanym przez Niemca obejrzeć możemy rzadkiej urody krajobrazy Florydy, dalekiej od kiczowatej pocztówkowości, tajemniczej, pięknej i budzącej respekt. Do głównych ról Schlöndorff zaangażował aktorów amerykańskich. Pechowca Harry'ego zagrał Woody Harrelson czyli skandalista Larry Flynt z głośnego obrazu Milosa Formana. Towarzyszyła mu Elisabeth Shue, która uznanie zdobyła znakomitą rolę prostytutki Sery w "Zostawić Las Vegas" Mike'a Figgisa, za którą dostała Independent Spirit Award i nominację do Oscara.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...