Ale kino+
alekino+
Film. PAMIĘTNIK ZNALEZIONY W GARBIE

PAMIĘTNIK ZNALEZIONY W GARBIE


dramat, Polska/Kanada, 1992, 109 min.
reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
obsada: Bogusław Linda, Cezary Pazura, Edward Lubaszenko, Katarzyna Skrzynecka, Marzena Trybała, Olaf Lubaszenko
Premiera w Ale kino+: 24.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu
1
2

Tragikomiczna kronika losów rodziny Janka Garbusa, który zostaje poczęty pod koniec II wojny światowej w skutek gwałtu, jakiego dopuszcza się jego "stryj", oficer NKWD. Kamera śledzi życie bohaterów na przestrzeni lat, ukazując, głównie oczami Janka, cztery najważniejsze etapy: "Poczęcie", "Dzieciństwo", "Wiek męski" oraz "Epilog", płynnie wplecione w losy ojczystego kraju.

Rzecz dzieje się na Śląsku. W jednym domu mieszkają ojciec, jego dwaj synowie, Ewald (Bogusław Linda) i Antoni (Olaf Lubaszenko / Edward Linde-Lubaszenko), oraz żona Ewalda (Katarzyna Skrzynecka / Marzena Trybała). Rozpoczyna się wojna i bracia wstępują do wojska. Ewald zaciąga się do polskiej armii, Antek zostaje żołnierzem Wehrmachtu. Podczas gdy Ewald walczy na froncie w polskim mundurze, jego brat trafia do niewoli radzieckiej i przechodzi na stronę dotychczasowego wroga. Jako oficer NKWD ratuje bratową z rąk sowieckich żołdaków i sam ją gwałci. Po zakończeniu wojny bracia wracają do domu - Ewald z żoną i małym Jankiem klepią biedę, zaś Antek robi karierę w partii. Po śmierci Ewalda, Maria z synem zamieszkują z Antonim. Chłopak (Olaf Lubaszenko) rośnie, uczy się, wkrótce wyjeżdża na studia do Moskwy, gdzie zakochuje się w Nadii (Olga Kabo). Ojcu Janka nie podoba się, że dziewczyna jest Żydówką i żąda, by z nią zerwał. Sprzeciw wobec ojca oraz panującego systemu sięga zenitu podczas rozdania legitymacji partyjnych. Wygłaszając przemówienie, młodzieniec załamuje się i krzycząc "mam was w dupie" wybiega z uroczystości. Po powrocie do kraju dostaje propozycję wyjazdu do Niemiec. Razem z żoną (Anna Majcher) podejmują decyzję o emigracji. Janek nie dotrze jednak za granicę - tuż przed nią psuje im się auto i choć kobieta rusza do "bram raju" piechotą, Garbus zostaje. A jest 13 grudnia 1981 roku. W "Epilogu" widzimy Antoniego i Marię jako biznesmenów od lat mieszkający w Niemczech. Ojciec namawia Janka, aby razem "rozkręcili" interes.

Film, śledząc historię rodziny Janka, jednocześnie pokazuje historię Polski - wydarzenia zachodzące pomiędzy braćmi, Marią, potem dotyczące także Janka i jego życia, symbolicznie odzwierciedlają okoliczności społeczne i polityczne mające miejsce w Rzeczpospolitej. Charakterystyczna, oparta na kolejnych rozdziałach budowa "Pamiętnika znalezionego w garbie" została uświetniona podwójnymi kreacjami Bogusława Lindy (grał Ewalda i uzdrowiciela Huntera) oraz, przede wszystkim, Olafa Lubaszenki, który wcielił się w postać młodego Antoniego, a następnie - dorosłego Janka (1993, MFF w Cancun - nagroda za najlepszą rolę męską).

Nie jest to pierwszy obraz JANA KIDAWY-BŁOŃSKIEGO dziejący się na Śląsku - reżyser, sam pochodząc z tego rejonu, nakręcił tam również "Skazanego na bluesa", biografię Ryśka Riedla z zespołu Dżem oraz swoją pracę dyplomową, docenione przez środowisko filmowe "Trzy stopy nad ziemią".
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...