Ale kino+
alekino+
Film. Pan Anatol szuka miliona

Pan Anatol szuka miliona


komedia, Polska, 1958, 73 min.
reżyseria: Jan Rybkowski
obsada: Andrzej Szczepkowski, Barbara Kwiatkowska, Helena Makowska, Kazimierz Opaliński, Maria Gella, Stanisław Jaworski, Tadeusz Fijewski
Premiera w Ale kino+: 4.06.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 69 miejsce w rankingu
Pan Anatol szuka miliona

Warszawa, schyłek lat 50. Młoda studentka ASP Iwona Słowikowska (Barbara Kwiatkowska) wygrywa w Totolotka milion złotych. Ogarnięta euforią dziewczyna rozgłasza radosną wiadomość wśród przechodniów na ulicy, po czym zaczyna robić wielkie zakupy a konto przyszłej fortuny.

Na Iwonie skupia się uwaga tłumu ciekawskich, którzy podążają w ślad za nią, ogołacając sklepy. Śledzą ją także członkowie gangu złodziei-dżentelmenów. Kiedy w końcu studentka zjawia się w banku, by odebrać pieniądze, odkrywa że zgubiła gdzieś szczęśliwy kupon. Z pomocą spieszy jej dobroduszny Anatol Kowalski (Tadeusz Fijewski). Sympatyczny urzędnik rusza na poszukiwanie kuponu, przez co wpada w poważne tarapaty. Jego śledztwa nie ułatwia fakt, że Iwona wpada w ręce złodziejskiej szajki.

"Kto by nie miał z nas ochoty, wygrać w Toto milion złotych" - mówią słowa piosenki, skomponowanej przez sławnego jazzmana Jana Ptaszyna Wróblewskiego. "Pan Anatol szuka miliona" to lekka, nieco zwariowana komedia ukazująca w krzywym zwierciadle życie w Warszawie przed pięćdziesięcioma laty. To jednocześnie druga część komediowego cyklu o przygodach prostolinijnego warszawskiego urzędnika. Reżyser JAN RYBKOWSKI, zachęcony sukcesem części pierwszej, "Kapelusza pana Anatola" z 1957 roku, postanowił zrealizować kontynuację przygód Kowalskiego. Kręcąc ją, odszedł jednak od konwencji komedii sensacyjno-obyczajowej w stronę nieco surrealistycznej burleski, pełnej gagów i nieoczekiwanych zdarzeń. Nie zmienił się jednak odtwórca głównej roli, niezrównany Tadeusz Fijewski, znakomity aktor, zapamiętany przez widownię przede wszystkim z trzech ekranowych wcieleń: pana Anatola, Rzeckiego w "Lalce" Wojciecha Jerzego Hasa oraz ojca Tomka Czereśniaka z serialu "Czterej pancerni i pies".
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...