Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PANI BOVARY TO JA

PANI BOVARY TO JA


dramat psychologiczny, Polska, 1977, 80 min.
reżyseria: Zbigniew Kamiński
obsada: Jadwiga Colonna-Walewska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Tomasz Grochoczyński
Premiera w Ale kino+: 18.07.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 70 miejsce w rankingu

Nagrodzona w Locarno opowieść o współczesnej pani Bovary, zamkniętej w smutnej gierkowskiej rzeczywistości.

Anna (Jadwiga Jankowska-Cieślak) zajmuje się domem i wychowywaniem kilkuletniego syna. Znudzona codziennością i nierozumiana przez wiecznie zapracowanego męża marzy o romansie i porywającej przygodzie, zaczytując się powieścią Flauberta "Pani Bovary". Próbuje znaleźć nową pracę, ale nic nie wzbudza jej zainteresowania. Wreszcie decyduje się na szalony krok. Wypłaca z książeczki wszystkie oszczędności i postanawia zakosztować wielkiego życia. Kupuje drogie ubrania w luksusowych sklepach, odwiedza salony piękności, a wreszcie umawia się z dawną miłością. Kiedy mężczyzna nie przychodzi, zrezygnowana Anna spaceruje samotnie po peronach dworca. Spotyka tam młodego mężczyznę (Jerzy Radziwiłowicz), podobnie zagubionego jak ona. Spędzają razem wieczór, a nad ranem wynajmują kajutę w hoteliku rzecznym. Anna jednak wycofuje się, zanim dochodzi do zbliżenia. Z poczuciem klęski - podobnym do tego, jakiego doświadczyła powieściowa pani Bovary - decyduje się wrócić do domu.

Film "Pani Bovary to ja" ZBIGNIEWA KAMIŃSKIEGO, scenarzysty "Panien z Wilka" Andrzeja Wajdy, zwrócił uwagę głównie dzięki kolejnej - po obrazach "Trzeba zabić tę miłość" i "Na smyczy" - znakomitej roli Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Jankowska-Cieślak, której talent krytycy zauważyli jeszcze wtedy, kiedy była studentką, znakomicie sprawdzała się w rolach współczesnych, zbuntowanych wobec szarej rzeczywistości kobiet. Krytyk czasopisma "Ekran" po premierze "Pani Bovary to ja" pisał nawet: "Jankowska stworzyła wizerunek dziewczyny, który w dziejach naszego obyczaju będzie się liczył. W tym sensie jest ona nie tylko aktorem zawodowym, jedną z utalentowanych aktorek naszego kina, ale też <> tamtych lat i tamtego pokolenia". Podobnie o swoim warsztacie wiele lat później mówiła zresztą sama aktorka: "Po latach doświadczeń podejrzewam, że im bardziej jest się prawdziwym, naturalnym, im bardziej bazuje się na zwykłych, przeciętnych, ludzkich, nie sztucznych odruchach - tym lepszy jest rezultat". Film Kamińskiego zdobył wielkie uznanie rodzimej krytyki, a na festiwalu w Locarno otrzymał nagrodę krytyków FIPRESCI. Pominięta wówczas przez jurorów Jankowska-Cieślak, laureatka nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za "Trzeba zabić tę miłość", pięć lat później odebrała swoje największe filmowe trofeum. Za rolę lesbijki w kontrowersyjnym, przełomowym filmie Károly Makka "Inne spojrzenie" (1982), w którym partnerowała jej Grażyna Szapołowska, Jankowska-Cieślak otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Cannes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...